Bajban van! Mi lesz veled Nitrogénművek?
A Nitrogénművek problémáiról a HírExtra hosszasan cikkezett. A műtrágyagyár leállása a teljes magyar növénytermesztési szektort súlyos helyzetbe hozhatja. Ezért az ügy súlyára való tekintettel felkerestük Tósoki Gézát, a gyár szakszervezeti vezetőjét, aki
2009. február 11. szerda 07:50 - Hírextra
Tudható már mikor lesz műtrágya?
Jelenleg úgy tudjuk, február 16-án megindulhat a termelés. Legalábbis Bige László, a gyár tulajdonosa ezt jelentette be. Persze mindig az az igaz, ami már megtörtént.
Minden az állami kezességvállalással adandó hitel körül forog. Egyelőre még nem írták alá a végső szerződéseket, ön szerint miért?
A tulajdonos azt sérelmezi, hogy aránytalanul nagy garanciát kérnek tőle a hitelért. Ezt én valahol meg is értem. Egy majdnem százmilliárdra becsült céget 1 forintért megszerezni talán nem megfelelően arányos a cserébe nyújtandó 10 milliárdos hitelért.
Az, hogy idáig juthatott a cég, a vezetők felelősségét is felveti.
Válasszuk szét a likviditást és a működést. A cég 8-9 milliárdos eredménnyel zárja a tavalyi évet. A cég önmagában nem működik gazdaságtalanul. Való igaz, hogy a bankokkal kialakult konfliktusok sem tettek jót a cégnek. Ez többlet terhet jelentett. Minderre pedig rátett a gazdasági válság. Közben pedig azt is látszik, hogy túl zsíros falat a Nitrogénművek, és túl sok érdek mozdult meg, hogy bekebelezzék. Az ezzel kapcsolatos hangulatkeltés és marakodás nem tesz jót a cég hírnevének
Milyen a dolgozók hozzáállása a helyzethez?
A dolgozók négy hónap alatt havi 43 százalékkal kevesebbet visznek haza. Mindezt úgy, hogy itt nem többszázezres fizetésekről beszélünk. Ugyan megkapták tavaly év végén a félhavi pluszt, de ez messze nem elég a mostani helyzet kiváltására.
Meddig tarthatnak ki az emberek?
Tósoki Géza
1975 óta dolgozik a Nitrogénműveknél. Akkor még ötezren dolgoztak a gyárban. Ma csupán 611-en. de Tósoki úr maradt. A ranglétrán lépkedve lett végül a Vegyész Szakszakszervezet vezetője. Ha kell hajnali 4 kor ha kell este 9 kor is bent van a gyárban, hogy meghallgassa az embereket.
Ez azért nem kérdés, mert nincs hova menniük. Sőt, bizonyos szempontból „jó” helyzetben vannak, hiszen a környéken – és szerte az országban – a nagyobb cégek egyre másra bocsájtják el a dolgozóikat. Relatíve ez a munkahely biztosabb az átlagos munkaerő piaci helyzetnél. Legalábbis eddig, mert három hónap múlva azért ne kérje ezt számon rajtam.
Ha beindul a gyár, kapnak esetleg kompenzációt?
Úgy gondolom, hogy ezeket az embereket kártalanítani kell. Október 18. óta áll a gyár, ez azt jelenti, mostanáig az emberek majdnem kéthavi alapbérrel kaptak kevesebbet. Hogy a vezetőség mennyire nyitott erre, egyelőre nem tudom, hiszen erről, amíg áll a gyár nem lehet beszélni. A kollektív szerződés szerint a bértárgyalásokat február 28-ig le kell zárni. Ez most minden bizonnyal el fog húzódni.