A szigeteken megújuló energiát és újrahasznosított anyagokat alkalmaznak majd, elektromos járműveket vezetnek be, valamint sótalanító rendszerrel nyerik az ivóvizet úgy, hogy az eltávolított só is hasznosítható legyen, a háztartások szennyvizét pedig megtisztítják.
"A szigetek az innováció katalizátorai lesznek az egész térség számára" - mondta Michael Braungart német kémikus a projekt bejelentésekor. Európa északi részének műszaki egyetemei olyan új megoldások kifejlesztésébe fogtak, melyek 2030-ra közel önfenntartóvá tehetik a szigeteket.
Az Európai Unió az első négyéves szakaszban 3,5 millió euróval (több mint 1 milliárd forinttal) támogatja a programban résztvevő német, norvég, dán, svéd, holland és brit szigeteket. A Bölcsőtől Bölcsőig Sziget (Cradle to Cradle Island) elnevezésű projektet a holland Friesland tartomány felügyeli. Az érintett szigeteknek összesen mintegy 50 ezer lakosa van, de nyaranta ez a szám megszaporodik.
Az elképzelés eredete a hetvenes évekre nyúlik vissza, de népszerűvé Braungart és William McDonough amerikai építész 2002-ben megjelent, Bölcsőtől bölcsőig című könyve tette. Ez arra szólít fel, hogy az iparágak ártalmatlan anyagokat alkalmazzanak, melyeket a termék élettartamának lejártával újra lehet hasznosítani."Ha nem változtatjuk meg a teljes ipari ágazatot, 10-15 éven belül elpusztítja magát a rendszer. Ez már megkezdődött" - mondta Braungart.
Az egyes szigeteken a fenntarthatóság különféle elemeivel kísérleteznek. Számos más ötlet mellett az új épületeknél például olyan beltéri festéket alkalmaznak majd, amely légtisztító mikroorganizmusokat tartalmaz, és olyan külső vakolatot, mely eltávolítja a levegő porszennyeződését.