Oszlatnák a parlamentet
Az Országgyűlés feloszlásáról szóló népi kezdeményezésről, valamint az ugyanezt javasló ellenzéki indítványról dönt jövő heti kétnapos ülésén a parlament. A Magyar Polgári Demokráciáért Alapítvány azt kezdeményezte, hogy "a 2006-ban alakult Országgyűlés k
2009. február 22. vasárnap 09:25 -
Népi kezdeményezés esetén két hónapon belül ötvenezer érvényes aláírást kell összegyűjteni. Ha az aláírásgyűjtés érvényes, akkor az Országgyűlésnek napirendre kell tűznie a kérdést. A népi kezdeményezés azonban csak arra kötelezi az Országgyűlést, hogy a kérdést tűzze napirendjére, ám arra már nem, miként döntsön.
Navracsics Tibor (Fidesz) és Semjén Zsolt (KDNP) országgyűlési határozati javaslata március 8-i hatállyal oszlatná fel a parlamentet, mivel szerintük Magyarország alapvető érdeke, hogy mielőbb hiteles, az egész társadalom valós legitimációjával bíró és számon kérhető Országgyűlés és kormány irányítsa az országot.
Az MSZP és az SZDSZ már korábban jelezte, hogy nem támogatja ezt az ellenzéki indítványt.
A két előterjesztést együtt vitatja meg az Ház.
Dönthet a parlament egyes, a vállalkozásokat korlátozó törvényi rendelkezések Fidesz által kezdeményezett hatályon kívül helyezéséről. Ez az előterjesztés tartalmazza a napi standolás megszüntetését, a vállalkozások készpénzes fizetését 250 ezer forintban maximáló szabály eltörlését, és a házipénztár rendszerének enyhítését.
A törvényjavaslatról a szocialisták egyeztetést kezdeményeztek a Fidesszel, így várhatóan ötpárti módosító indítvány készül, amelynek értelmében március 1-től nem naponta, hanem havonta egyszer kellene a vendéglátó-ipari üzleteknek nyilvántartást vezetniük az általuk készletezett és forgalmazott, zárjeggyel ellátott alkoholtermékekről.
Szintén szavazhatnak a lakáscélú kölcsönökre vonatkozó törvényjavaslatról, miszerint készfizető kezességet kap két évig az államtól a havi törlesztés különbözetére az az álláskereső, aki 2008. szeptember 30. után vesztette el munkáját, és vállalja, hogy a lakáskölcsönéből legalább havi 10 ezer forintot törleszt. Ezt a lehetőséget az a 20 millió forintnál nem nagyobb eredeti hitelösszeggel rendelkező adós kaphatja meg, akinek a hitel fedezetéül lekötött lakáson kívül nincs másik lakása, és családjával ebben lakik. A devizahitelt a folyósításkor érvényes devizaárfolyamon kell forintra átszámítani, a 20 millió forintos korlát miatt.
A képviselők határozhatnak az államhatárt, az államhatár vonalának megállapítását tartalmazó egyes nemzetközi szerződések és határokmányok kihirdetéséről szóló törvényjavaslatról, amellyel egyetlen jogszabályban hirdetnék ki a magyar államhatárról szóló nemzetközi megállapodásokat.
A határozathozatalok után folytatódik Répássy Róbert (Fidesz) előterjesztéséről, amely az állami vállalatok vezető tisztségviselőinek mind a létszámát, mind a díjazását csökkentené.
Kedden az Országgyűlés megemlékezik a kommunista diktatúra áldozatairól. Az emléknap dátuma ahhoz kötődik, hogy Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, parlamenti képviselőt a megszálló szovjet katonai hatóságok 1947. február 25-én szovjetellenes kémkedés és ellenkormány alakításának hamis vádjával letartóztatták, majd 25 évi, a Szovjetunióban letöltendő kényszermunkára ítélték. Kovács Béla 1955 novemberében visszakerült Magyarországra és 1956 áprilisában szabadult.
Megkezdődik a Magyar Tudományos Akadémiáról (MTA) szóló törvény módosításának általános vitája. A törvényjavaslat elfogadása esetén - az indoklás szerint - az akadémia valódi tulajdonosként működtethetné hálózatát és vagyonát, a közfeladatok meghatározásával pedig a költségvetési támogatás célzottabban használható fel, meghatározóvá válhat a feladatok meghatározásán alapuló és eredményelvű finanszírozás.
Az Országgyűlés megvitatja a kábítószerügyi eseti bizottság 2007 novembere és 2008 októbere közötti tevékenységéről szóló jelentést, az ennek elfogadásáról szóló határozati javaslatot, valamint kábítószer-probléma visszaszorítása érdekében készítendő új nemzeti stratégiai programról szóló, ötpárti országgyűlési határozati javaslatot. Ez utóbbi előterjesztéssel az Országgyűlés arra kérné fel a kormányt, hogy szeptember 15-ig terjessze a Ház elé a 2010-től érvényes programot, mivel alapvető jelentőségű, hogy a kábítószer-probléma kezelésének irányvonalait, fő célkitűzéseit hosszú távú cselekvési program határozza meg.
Forrás: MTI