Száz élve születésre 56 abortusz jut
A terhesség-megszakítás mindig is a viták kereszttüzében állt. 2005-ben úgy tűnt, elindulnak a szakmai egyeztetések az abortusztabletta törzskönyvezéséről Magyarországon. A szegedi kórház abban az évben 1500 önkéntesen tesztelte
2009. február 25. szerda 13:59 - Müller Marietta
Ausztria más szemszögből
Abortuszok mindig is voltak, legfeljebb tabuként kezelték magát a témát és az eseteket. Nálunk a nem kívánt terhesség megszakításának legelterjedtebb formája a vákuumos beavatkozás. Az abortusz tablettáról viszont még keveset tudunk. Tőlünk nyugatra a hagyományos művi abortusznál humánusabb, gyógyszeres terhesség-megszakítást is végeznek. Pontos kimutatás nincs, de sok magyar nő emiatt utazik Ausztriába.
Európában eddig Ausztria, Dánia, Finnország, Franciaország, Norvégia, Spanyolország, Svédország, Svájc és Nagy Britannia törzskönyveztette a művi terhesség-megszakítás alternatívájaként hozzáférhető abortusz-tablettát. Ezekben az országokban a nők maguk választják, hogy a műtéti beavatkozás helyett a szintén kockázatos tablettás módszerrel vetnek véget a nem kívánt terhességnek. Kérdés, hogy megéri-e bármi áron elvetetni a magzatot?
Megdöbbentő tények
Fél óra sem kell ahhoz, hogy az interneten megszervezhesse a terhes nő az abortuszát. A cég csak olyan országba szállítja a készítményt, ahol az abortusz nem engedélyezett. Feltétel továbbá, hogy egy órán belül elérhető legyen kórház vagy elsősegély-hely és a terhesség ideje ne legyen több kilenc hetesnél. A körülbelül tizenhétezer forintért kínált tabletták az esetek nagy részében megszabadítanak a nem kívánt terhességtől. Ha az abortusz nem sikerül teljesen, az esetek 11 százalékában orvosi műszeres befejezésre van szükség. Statisztikai adatok szerint eddig 11 nő vesztette életét a tabletta miatt, de még mindig forgalomban van.
A legnagyobb probléma az, hogy az internetes webshopokban nem csak abortusz tablettát, hanem minden olyan gyógyszert vagy készítményt meg lehet vásárolni, ami orvosi felügyeletet vagy legalább javallatot igényelne. Súlyosbítja a helyzetet az a tény, hogy olyan országokba szállítanak, ahol az abortusz tiltott, így eleve nincs semmiféle kontroll a terhességüket megszakító anyák fölött. Mindezek után felmerülhet a kérdés, nem lenne-e jobb a hangsúlyt inkább a megelőzésre fektetni, mint félig bevált módszerekhez nyúlni, vagy saját életünket kockáztatva felületes megoldásokat keresni.
Előfordulhat tehát, hogy a magyar nők egy része megpróbálkozik ezzel a külföldi kezeléssel, hiszen például Ausztria könnyen és gyorsan elérhető célországként jöhet szóba. A művi abortuszhoz képest az ára igen magas, körülbelül négyszeres, hiszen Magyarországon a műtétért kevesebb, mint harmincezer forintot kell fizetni, ezzel szemben egy bécsi kórház közel százezer forintot kér az orvosi felügyelet alatti tablettás terhesség-megszakításért.
Magyarországi helyzet
Szakorvosok szerint elgondolkodtató, hogy jól működik-e a magyar egészségügy. A statisztikák részben azt jelzik, hogy egyetlen intézmény sem készíti fel a fiatalokat a családi életre. A másik figyelemre méltó jelenség, hogy az egészségügyi indokból elvégzett abortuszok száma az utóbbi években megháromszorozódott. Az elmúlt időszakhoz képest csökkent, de európai összehasonlításban még mindig magas Magyarországon a terhesség-megszakítások száma. 2004-ben 53 ezer terhességet szakítottak meg, ami azt jelenti, hogy száz élve születésre megközelítőleg 56 abortusz jut.
A terhesség a hatályos jogszabályoknak megfelelően csak veszélyeztetettség, illetőleg az állapotos nő súlyos válsághelyzete esetén, meghatározott feltételekkel szakítható meg. Magyarországon 1956-tól, vagyis amióta liberalizálták az abortuszt, 5,3 millió terhesség-megszakítást végeztek az orvosok. 2001-re már jelentősen lecsökkent a művi megszakítások száma. Nálunk csak a hagyományos, azaz vákuumos módszert alkalmazzák, pedig 2005-ben úgy tűnt, elindulnak a szakmai egyeztetések az abortusz tabletta törzskönyvezéséről. Nem így történt.