Műholdas nyomkövetőket kapnak
Műholdas nyomkövetőkkel végzett vizsgálatokkal kívánja megakadályozni a kisalföldi védett madarak és a területre tervezett szélerőművek "végzetes találkozását" a győri Energy Corp Hungary Kft. és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) - kö
2009. március 5. csütörtök 22:25 - HírExtra
A szervezet közleményében kifejtik: a megújuló energiaforrások egyre nagyobb szerepet kapnak a fosszilis energiahordozók kimerülése, valamint a gazdasági és a környezetvédelmi szempontok előtérbe kerülése miatt.
A zöld energia elkerülhetetlen alkalmazása ugyanakkor egyes konkrét esetekben komoly természetvédelmi kérdéseket is felvet - húzzák alá.
Az egyik legérzékenyebb kérdés a szélerőműfarmok elhelyezése, mivel több negatív külföldi - kaliforniai, skóciai, és norvégiai - példa is bizonyítja, hogy a madarak vonulási útvonalába épített szélkerekek komoly veszteségeket okoznak a madárfajok állományában - emeli ki a civil szervezet.
A farmok hosszas magyarországi természetvédelmi szempontú engedélyeztetési kötelezettsége ellenére a szélkerekek felállítása után már csak ritkán kerül sor azok élővilágra gyakorolt hatásának ellenőrzésére - mutat rá az MME.
A két szervezet megállapodása értelmében az MME munkatársai rendszeresen ellenőrzik a Magyarország legszelesebb területének számító Kisalföldön található Mosonszolnok térségében felállított szélerőműfarm területét, ahol regisztrálják az esetleges madárpusztulásokat.
A szakemberek a helyszíni felmérés mellett a modern technikát is segítségül hívják az ellenőrzéshez, és területen fészkelő kerecsensólyom-populáció két tagját műholdas jeladókkal jelölik meg. A napelemmel és beépített GPS-egységgel rendelkező, 22 grammos eszközök naponta többször méteres pontossággal mérik be a madarak helyzetét. A jeladók lehetővé teszik a fokozottan veszélyeztetett sólymok szélkerekek közötti "aktivitását".
Az alkalmazott technikát Magyarországon eddig fekete gólyákon, parlagi sasokon, illetve a szlovák-magyar kerecsensólyom-védelmi LIFE programban alkalmazták.
Forrás: MTI