A magyar áram nemzetközi felhasználása
Magyarországi átvétellel, szaknyelven szólva teljesítéssel, már megkötötték az első, üzleteket a Prágai Áramtőzsdén, amit a tőzsde sikerként könyvel el, hiszen szlovákiai szállítással hónapokig nem született üzlet - mondta el Balogh Szabolcs, menedzser, a
2009. március 8. vasárnap 11:36 - HírExtra
A villamos energia magyarországi fizikai szállítására szóló határidős termékekkel március 2-től lehet kereskedni a Prágai Energiatőzsdén (Energetická Burza Praha - PXE). Eddig kis mennyiséget tartalmazó két üzlet született, és mindkettőben mérséklődött az ár az induló árhoz képest.
Az induló árat a prágai és a lipcsei áramtőzsde, a brókercégek és a piaci szereplők információi alapján alakították ki. Jelenleg két kereskedő van jelen ezen a piacon: a francia Electricité de France (EdF) és a cseh CEZ, de számos partnerrel még nem zárult le a már előrehaladott tőzsdei jelentkezéssel kapcsolatos adminisztrációs eljárás - magyarázta Balogh Szabolcs.
A kereskedés a cseh törvények szerint történik, az üzletkötés és a pénzügyi elszámolás nem tartozik a magyar joghatóság hatókörébe. A nyitott pozíció teljesítése esetén a Mavir menetrendjébe kell illeszteni az adott mennyiséget, amit a PXE által létrehozott magyarországi szervezet az Energy Clearing Counterparty végez a Magyar Energia Hivatal korlátozott kereskedelmi engedélyével. Az Energy Clearing Conterparty-nak mérlegköri szerződése van a magyar villamos energia rendszerirányító Mavirral, ami feltétele az áram szállításának.
Petr Koblic, a PXE Tőzsdekamara elnöke a magyar termék tőzsdei bevezetését beharangozó decemberi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy azért választották a terjeszkedés következő lépéseként a magyarországi teljesítést, mert a cél a regionális terjeszkedés és az áramlások is ezt kívánják meg. A prágai áramtőzsdén a magyarországi szállításra havi, negyedéves és éves határidővel lehet üzletet kötni csúcs- és zsinór termékre. A csúcsidőszak a nap a legnagyobb fogyasztású időszaka, a zsinórtermék pedig napi 24 órás egyenletes fogyasztás. Ez utóbbi jóval olcsóbb, mint a csúcsidőszaki villamos energia.
Forrás: MTI