Ópiumot cserélnek halra
A hatóságok erőfeszítéseinek köszönhetően változás indult meg Afganisztánban, az egykor ópiumtermesztésből élő földművesek kifizetődő alternatívát találtak a haltenyésztésben az ország keleti részén fekvő Nangahár tartományban.
2009. március 9. hétfő 09:52 - HírExtra
"Kis halak ezreit vásárolom meg Pakisztánból, és itt tenyésztem őket. Ha már elég nagyok, eladom a halárusoknak" - mondta egyikük. A férfi egyike azoknak a falusi embereknek, akiket egy nemzetközi segélyszervezet tanított meg a haltenyésztésre, hogy az ópiumtermesztésről lemondva más bevételi forrásokhoz jussanak.
Bár a tavalyi évben 19 százalékkal esett a termelés, Afganisztán még mindig a világ ópiumtermelésének 90 százalékát adja. A heroin alapanyagát adó ópiummal való kereskedés becslések szerint 3 milliárd dolláros (945,5 milliárd forintos) bevételt jelent az afgán gazdaság számára, a pénzből azonban a tálibok húznak hasznot.
Nangahár tartomány fontos változások színtere volt 2008-ban. A kormányzónak köszönhetően ugyanis a korábbi második legnagyobb ópiumtermelő tartomány szinte teljesen mákmentessé vált. Gul Aga Serzai kormányzó - aki utalt arra, hogy indul az augusztusi elnökválasztáson - pénzügyi támogatást kínál azok számára, akik a máktermesztés helyett olyan törvényes munkára szánják rá magukat, mint a búzatermesztés vagy a haltenyésztés. Amennyiben a földműves ellenáll, letarolják mákültetvényét.
A haltenyésztők azonban jól járnak: 20 dollárnak (5000 forintnak) megfelelő összegért veszik meg a pakisztáni Pesavárban a halakat, amelyeket 10 hónapnyi hizlalást követően jelentős haszonnal értékesítenek a halárusoknak.
A részsikerek ellenére Afganisztánban jelentősen nőtt az ópiumtermelés azóta, hogy az Egyesült Államok katonai beavatkozása 2001-ben megdöntötte a tálibok uralmát. Különösen igaz ez az ország déli részére, ahol a tálibok az ópiumkereskedésből finanszírozzák a NATO csapatai ellen folytatott harcot.
Forrás: MTI