Olasz vulkanológusok műholdak segítségével figyelik az Etna "lélegzetét" és elemzik változásait.
2009. március 10. kedd 10:45 - HírExtra
Marco Neri, az olasz Geofizikai és Vulkanológiai Intézet munkatársának e témával foglalkozó tanulmányát a Geophysical Research Letters közölte.
Egy 1992 és 2006 között folytatott megfigyelés során a kutatók a radar-interferometriát vették igénybe. Ez azt jelenti, hogy a radar, amellyel felszerelték a műholdakat, elektromágneses sugarakat küldött a Föld felé és regisztrálta a visszaérkező jelzés eredetét. Így milliméteres pontossággal meg tudták rajzolni a vulkán oldalainak formáját és változásait. A megfigyelésekből kiderült, hogy 1993 és 2001 között a vulkán "belélegzett", azaz a korábbi duzzadás lelohadt. Ezzel párhuzamosan az oldalain hosszú repedések keletkeztek és több centiméterrel elcsúszott a tenger irányába.
A vulkánnak ez a "lélegzési" periódusa hónapokig, néha évekig tart. A kitörési ciklusok elemzése hasznos modell lehet nemcsak az Etna, hanem a világ más bazaltvulkánjai működésének megértéséhez és a kitörések kockázatainak enyhítéséhez is - írta a La Repubblica című olasz lap.