Gyurcsány elkötelezett "nátós"
Erősíteni kell a politikai együttműködést a NATO-ban az új kihívások miatt - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön Budapesten, a Tíz év NATO: tíz év biztonság című konferencián.
2009. március 12. csütörtök 11:45 - HírExtra
A kormányfő közölte: napjaink legtöbb biztonsági kihívása nem kezelhető katonai eszközökkel. Ezek között van az energiabiztonság, a klímaváltozás, az édesvízkészletek problémája, valamint a migráció. A terrorizmus kérdésében azonban a NATO katonai feladatai tartósan fennmaradnak - hangsúlyozta.
Gyurcsány Ferenc ezért rendkívül fontosnak tartja a NATO-nak mint politikai és biztonsági szövetségnek a megerősítését, ugyanis ezek a kérdések egyre hangsúlyosabbak lesznek a következő évtizedekben.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Magyarország elkötelezett és lelkes támogatója a NATO-bővítésének a nyugat-balkáni országokkal. Minél előbb be kell fejezni ezt a folyamatot, ez Európa és a világ érdeke is - hangsúlyozta.
Hozzátette: egyetért a NATO főtitkárával abban, hogy az új tagországok nem egyszerűen haszonélvezői kívánnak lenni a biztonsági együttműködésnek, hanem ahhoz hozzá kívánnak járulni.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, Magyarország jelentős erőfeszítéseket tett azért, hogy nemzetközi missziókban részt vegyen. Kiemelte, hogy Magyarország fent kívánja tartani külföldi szerepvállalásait; a legkézzelfoghatóbb hozzájárulás a NATO közös céljainak megvalósításához, hogy úgy alakítja a honvédség képességeit és kapacitásait, hogy tartósan képes legyen részt venni ezekben a missziókban.
A miniszterelnök szerint a régió országainak történelmi teljesítménye az, amit az elmúlt 20 évben elértek: szabadok, függetlenek lettek, demokráciát, piacgazdaságot építettek, tagjai lettek az Európai Uniónak és a NATO-nak. A kormányfő köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt két évtizedben ebben közreműködtek.
Hangsúlyozta, Magyarországon a NATO-tagság általános megbecsülést és támogatást élvez. Úgy fogalmazott: van sok vitánk, de az atlanti tagság nem tartozik ezek közé.
A NATO-nak egyre inkább alkalmasnak kell lennie arra, hogy nagyon gyors döntéshozatallal, jelentős védelmi kapacitásokkal és képességekkel hatékonyan avatkozzon be a világ bármely pontján - jelentette ki.
A miniszterelnök ebben fontosnak tartja Európa és az Egyesült Államok együttműködését, - mint mondta - ennek az együttműködésnek nincsen alternatívája.
Szólt arról is, hogy Magyarország és térség történelmében jelentőség változást hozott a NATO és az európai uniós tagság és szorgalmazta a két szervezet együttműködését. Világos felelősség- és munkamegosztásra van szükség - emelte ki.
A miniszterelnök megköszönte a néhány hónap múlva távozó főtitkár munkáját. Kiemelte, hogy nehezebb dolga volt, mint egy "zsák hangyát együtt tartani", hiszen a NATO-ban sok ország, sok törekvés és sok érdek van.
Göncz Kinga külügyminiszter a konferenciát megnyitó beszédében hangsúlyozta: ha a NATO sikeresen akar fellépni területén kívül, sziklaszilárdnak kell lennie a szövetségen belül.
Úgy fogalmazott, ahhoz, hogy a szervezet sikeres legyen Afganisztánban és a jövő még ismeretlen kihívásaival szembesülve, először az otthoni feladatokban, a saját területei védelmében kell sikeresnek lennie.
Ugyanakkor ma már nem kérdés, hogy a NATO-nak területén kívül is fel kell-e lépnie - mondta a miniszter. A külső határok biztonsága már nem elegendő garancia a nemzeti biztonságra - fűzte hozzá -, globális biztonsági kihívásokra kell felkészülni, így például az internetes támadásokra, vagy az energiaellátás biztonságának fenyegetettségére.
Véleménye szerint látványos sikernek tekinthető Magyarország NATO-tagsága, amely "nem csak biztonságunk szilárd alapját képezi, hanem identitásunk egyik kulcselemét is."
A szövetség nélkül Magyarország sokkal nehezebben, csak sokkal nagyobb költséggel tudná garantálni demokráciájának biztonságát - mondta.
Kiemelte, miközben Magyarország NATO-tagságának 10. évfordulóját ünnepeli, gondoskodni kell arról, hogy a tagság elérhető legyen mindazok számára, akik erre törekednek és képesek a feltételek teljesítésére.
Forrás: MTI