A muzulmánok a rombolják a kultúrát
Korántsem biztos, hogy Sri Wulandru a jövőben is ringathatja derekát az ütőhangszerekből álló gamelán jávai zenekar epekedő hangjára. A hagyományos jaipong, amellyel a 30 éves táncosnő szép sikereket aratott, veszélybe került, miután az indonéz muzulmánok
2009. március 15. vasárnap 10:02 - HírExtra
A táncosnő csábosan mozog a színpadon, miközben a nézőteret megtöltő, jórészt ittas férfiak fütyülnek és kiabálnak. Sri Wulandru megszokta ezt Nyugat-Jáva falvaiban, amelyekben ez a tánc igen népszerű. "A férfiak durvaságokat kiabálnak be és feleségül kérnek, de én hivatásos táncosnő vagyok, nem prostituált. A jaipong nem alantas tánc" - mondja a fiatal nő.
Nyugat-Jáva kormányzója, Ahmad Heryawan, akit egy iszlám párt színeiben választottak meg erre a posztra, más véleményen van. A politikus felszólította a jaipong táncosokat, hogy a törvény előírásaihoz alkalmazkodva mérsékeljék mozgásukat és takarják el karjukat. A hivatkozási alapul szóló törvény elfogadása ellen tiltakoztak a művészvilág, emberi jogi társaságok és több vallási kisebbség, így a keresztények és a hinduk, mindazok, akik az indonéz társadalom "iszlámosításától" tartanak, ám a szabályozás januártól életbe lépett.
Titaful Sembiring, a PKS iszlámista párt egyik képviselője már kilátásba helyezte, hogy amikor a törvény alkalmazása általánossá válik, a jaipong táncot be is tiltják, mert "túlságosan erotikus".
Mas Nanu Muda, aki egy 20 jaipongtársulatot tömörítő szövetség vezetője, felháborodva tiltakozik: "Milyen alapon? A táncosnők korántsem valamiféle - semmit sem takaró - szexi viseletben lépnek fel, egész testüket takarják, csak a karjuk marad szabadon. Ez a tánc gyors és lendületes. Ha korlátoznák a mozgást és lassítanák, nem lenne még csábítóbb?" - kérdezi a nyugat-jávai kormányzó javaslatára utalva.
Sri Wulandri szerint a jaipong része az indonéz kultúrának és nincs benne semmi pornográfia. A táncosnő szerint jobb lenne, ha a politikusok a tényleges problémákkal foglalkoznának ahelyett, hogy választási megfontolásokból erkölcscsőszként lépnek fel.
A jaipongot Gugum Gumbira koreográfus kreálta a múlt század 60-as éveiben, röviddel azután, hogy Sukarno akkori indonéz elnök elítélte … a rock and roll "ártalmas befolyását". A hagyományos indonéz falusi táncok mozdulatait a pencak silat indonéz harcművészet elemeivel kombinálja. A külföldit a thaiföldi táncosnők kézmozdulataira és a török hastáncosnők riszálására emlékezteti.
"A jaipong az ünnepek, az esküvők népszerű tánca" - mondja Askary, a nyugat-jávai Bandung városának idegenforgalmi és kulturális felelőse. "Lebilincselő, de ettől még nem okvetlenül sikamlós."
Forrás: MTI