Herényi nem érti
Herényi Károly nem tartja egyértelműnek, hogy mikor alakulhat újjá az MDF-frakció, és egyáltalán, megszűntnek kell-e tekinteni a képviselőcsoportot, ezért az alkotmányügyi bizottsághoz fordult.
2009. március 18. szerda 16:20 - HírExtra
Répássy Róbert, a bizottság fideszes alelnöke az MTI-nek elmondta, hogy a testület jövő hétfőn tárgyalja majd Herényi Károly indítványát.
A március 16-án benyújtott indítványban, amelyet az MDF-es politikus még frakcióvezetőként jegyez, abban kérnek állásfoglalást bizottságtól, hogy a független képviselőként kötelezően eltöltendő hat hónapos időszak kiterjed-e arra az esetre is, ha a független képviselő egy új képviselőcsoport létrehozásában alapítóként vesz részt, tehát nem egy meglévő képviselőcsoporthoz csatlakozik.
A házszabály ugyanis azt mondja ki, hogy kilépés vagy kizárás miatt függetlené vált képviselő hat hónap elteltével bármely képviselőcsoporthoz csatlakozhat. Herényi Károly szerint ugyanakkor a házszabály egyrészt nem rendelkezik arról, hogy a frakciója megszűnése miatt függetlenné váló képviselők esetében ez a moratórium fennáll-e, másrészt a házszabály a kizárólag a képviselőcsoporthoz való csatlakozást említi, a frakcióalakítást nem.
Herényi Károly emellett azt is tisztázni szeretné, hogy a házszabály által előírt 10 fős frakciólétszám megfelel-e egy korábbi alkotmánybírósági határozatnak.
A házszabály szerint ugyanis képviselőcsoportot legalább tíz országgyűlési képviselő alakíthat, csak akkor lehetnek kevesebben, ha a párt listájáról mandátumot szerzett valamennyi képviselő ehhez a frakcióhoz csatlakozik.
Az MDF frakcióvezetője beadványában az Alkotmánybíróság 1998-as határozatára hivatkozik, amelyben többek között az szerepel, hogy a parlamentbe került pártok nem foszthatók meg a feladatuk gyakorlásához szükséges jogoktól és szervezeti feltételektől, akkor sem, ha egyébként az Országgyűlés - hatékonysági szempontok miatt - a képviselőcsoport alakításához magasabb létszámot határozna meg.
Herényi Károly ezért szükségesnek tartja, hogy akár az Alkotmánybíróságnál kezdeményezett alkotmányértelmezés útján is, de tisztázható legyen, hogy a házszabály rendelkezése indokolatlanul korlátozó-e, egyúttal megfeleltethető-e minden tekintetben a hivatkozott Ab-határozatnak.
Forrás: MTI