Péntektől nincs MDF frakció
Péntektől megszűnik a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőcsoportja - jelentette be Szili Katalin házelnök a házbizottság ülése után csütörtökön.
2009. március 19. csütörtök 11:23 - HírExtra
Tájékoztatása szerint az egyeztetésen téma lesz az elhelyezés kérdése, a bizottsági helyek, a médiatestületek, illetve a tisztségviselői posztok átalakítása.
Szili Katalin kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a politikai megállapodás módosításához konszenzusra van szükség.
A házelnök hangsúlyozta: az MDF-frakció megszűnésével a frakciótagok bizottsági tagsága is megszűnik. Ezzel indokolta, hogy már pénteken elkezdenek egyeztetni az új helyzetről, hiszen így a bizottsági helyek tekintetében már hétfőre létrejöhet a megegyezés. Ugyanis minden független képviselőnek jár egy bizottsági hely - emlékeztetett.
Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: az MDF-frakció megszűnését nem befolyásolja, hogy Herényi Károly az alkotmányügyi bizottságtól kért házszabály-értelmezést.Igennel válaszolt a házelnök arra a kérdésre, hogy a házszabály lehetőséget ad-e arra, hogy az MDF képviselőcsoportja bármikor újjáalakuljon.
A képviselőcsoport azért szűnik meg, mert létszáma Csáky András kilépésével a házszabályban előírt 10 fő alá süllyedt.Az Országgyűlés tervezett napirendje szerint a jövő héten kétnapos ülést tart a Ház, amelyen záróvitája és zárószavazása lesz az Alkotmánybíróság által részben alkotmányellenesnek nyilvánított, és ezért a köztársasági elnök által visszaküldött, a tisztességtelen piaci magatartás, valamint a versenykorlátozás tilalmáról szóló törvény módosításának, amelyet tavaly júniusban fogadott el a parlament.
Szintén zárószavazás lesz a pénzügyi közvetítő rendszer felügyeletét érintő törvények módosításáról, valamint az 1990 és 2007 közötti privatizációs folyamatról szóló jelentésről.
A tervek szerint az Országgyűlés kedden megkezdi az alkotmány módosítására irányuló három indítvány tárgyalását: az egyik a parlament létszámának csökkentésére, a másik a gyűlöletbeszéd korlátozására, a harmadik pedig arra vonatkozik, hogy a Magyar Honvédség külföldi békefenntartási és humanitárius misszióit a jövőben nem az alkotmány szabályozza. Ugyancsak megkezdi a Ház a választási törvény 199 fős parlamentre vonatkozó módosításának vitáját, valamint az adótörvények módosításának tárgyalását.
Forrás: MTI