2024. november 26. - Virág

New York Times: Gyurcsány akár maradhat is

Nincs nyilvánvaló utóda Gyurcsány Ferencnek; nem zárható ki, hogy végül hivatalában marad - jegyezte meg a magyar miniszterelnök lemondási szándékával kapcsolatban a The New York Times vasárnap.
2009. március 22. vasárnap 18:51 - HírExtra
A kormányfő felajánlotta lemondását, hogy egy új kormány kivezethesse a válságból a Magyarországot, amely az egyik legsúlyosabb gondokkal küzdő gazdasággá vált Európában - írta a befolyásos liberális lap Berlinből keltezett tudósításában. Az újság szerint Gyurcsány bejelentése a legtapasztaltabb budapesti politikai elemzőket is meglepte, akik azt találgatták: a kormányfő ajánlata vajon komoly lemondási szándékot tükröz, vagy egy népszerűtlen politikus húzása, hogy megerősítse helyzetét krízis idején.

Akárhogyan is van, a kavarodás megerősíti a bizonytalanságérzetet abban az országban, amely a volt kommunista országok között egykor mágnesként vonzotta a befektetőket, s amelynek már az előtt nehézségei támadtak, hogy a hitelpiacok elkezdtek befagyni és a világgazdaság a recesszió felé vett irányt. A The New York Times felidézte, hogy a télen Lettország és Izland kormánya is megbukott országaik gazdasági hanyatlása miatt. "Úgy tűnik, Magyarország csatlakozik a sorhoz" - írta az újság.

A lap Mráz Ágoston Sámuelt, a Nézőpont Intézet kutatási igazgatóját idézte: a kormányfő minden bizonnyal politikailag meggyengül, egy évvel az új választások előtt, de nem zárható ki az a lehetőség, hogy végül hivatalában marad. A kutató szerint elképzelhető, hogy ha nem találnak senkit, aki alkalmas a miniszterelnöki tisztség betöltésére, akkor Gyurcsány Ferenc megerősíti pozícióját és győztesként kerül ki a helyzetből. A lap megállapította: nincs nyilvánvaló utód, aki átvegye a kormányfő helyét. A The New York Times azt írta, hogy a kormányfőt és pártját bírálatok érték az adók emelése és a juttatások csökkentése miatt, mely lépések a költségvetési hiány kordában tartását célozták.

Magyarországra nagy csapást mért az, hogy a tőke tavaly ősszel elkezdett kimenekülni a feltörekvő piacokról. Minél több pénzt vontak ki a befektetők, annál gyengébb lett az ország fizetőeszköze, a forint és drágult az adósságok visszafizetése. A magyar kormány tavaly októberben arra kényszerült, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz, a Világbankhoz és az Európai Unióhoz forduljon segítségért - írta a The New York Times.

A CNN hírtelevízió is beszámolt arról, hogy "a magyar kormányfő közölte, nyitott a lemondás gondolatára", mert egy új kormányra lehet szükség az ország gazdasági bajainak kezeléséhez. A hírtelevízió kiemelte: Gyurcsány Ferenc nem tett utalást arra, ki lehetne az utóda. A CNN arról is tudósított, hogy az ország vezető ellenzéki pártja, a jobbközép Fidesz a parlament feloszlatását és előre hozott választásokat fog kezdeményezni.

A CNN háttérmagyarázata szerint Gyurcsány Ferenc rekordnagyságú államháztartási hiánnyal és magas munkanélküliséggel nézett szembe 2006-os újraválasztása óta. A globális pénzügyi válság csak súlyosbította az ország problémáit, és a kormányfő nehezen tudta elfogadtatni a parlamentben az általa szükségesnek tartott intézkedéseket az erős ellenzéki ellenállás miatt.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását