Képek az emberről, a kapcsolatokról
Pataki Tibor festő a könyv szerelmese, művészszemmel alakítja plasztikus formává a betűkkel teli lapokat; Könyvképek című kiállításán a Pesterzsébeti Múzeum Gaál Imre Galériájában mintegy ötven, könyvhöz kapcsolódó alkotását láthatja szerdától a közönség.
2009. március 23. hétfő 20:39 - HírExtra
Mint azt Pataki Tibor az MTI-nek elmondta, valamennyi képének a témája és egyben eszköze is a könyv: vászonra olajjal festett könyvek, metszetek, nyomatok. Készített sorozatot Könyvtájak, Sorskönyvek és Betűvetés címmel, s ezekből válogatott az április 25-ig nyitva tartó kiállításra.
A Könyvtájak sorozat darabjai metszetek: felületüket olyan elemek alkotják, amelyek asszociációkat keltenek a nézőben. A Sorskönyvek az emberi kapcsolatokra utalnak, az egyik alkotáson például két könyv egymásba van lapozva, úgy, hogy ott, ahol átfedés van közöttük, egy harmadik könyv "keletkezik".
A Betűvetés pedig utalás a szántóföldekre, olyan a kép, mintha barázdákat ábrázolna, s szövegtöredékek látszanak. Ha fölülről nézi az ember, "könyvdombokat" lát - magyarázta Pataki Tibor.
A művész úgy fogalmazott, hogy ezek a képek az emberről, a kapcsolatokról, a harmóniáról és a feszültségről szólnak. A könyvet eszközként használja fel mondanivalójához, de különös nézőpontból megjelenik maga a könyv is.
Pataki Tibor 1977-ben diplomázott a Képzőművészeti Főiskola festő szakán. 1997-től 2004-ig a Magyar Művészkönyvalkotók Társaságának elnöke volt. Grafikusként sok könyvet illusztrált, és tervezett borítókat is. Pataki Tibornak - Papírcsodák és Hajtogatni jó címmel - két könyve is megjelent az origamiról. Számtalan kiállítása volt Budapesten és Párizsban. Képei egy-egy párizsi és marseille-i gyűjteményben, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban és a Miskolci Galéria gyűjteményében is megtalálhatók.
Forrás: MTI