2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Durban II - Az ENSZ szakítópróbája?

A nemzetek közösségét egykor és most is végletesen megosztó gyűlés hangulata merőben nyugat- és Izrael-ellenesnek tetszik. Magyarország még az Európai Unió közös állásfoglalására vár.
2009. március 25. szerda 19:29 - Tatai Gábor
A dél-afrikai Durbanban 2001-ben megrendezett első rasszizmus-ellenes világkonferencia elsősorban az olyan ügyek tárgyalására volt hivatott, mint a faji alapú diszkrimináció, az idegengyűlölet és az ezekből fakadó intoleráns megnyilvánulások. Az ENSZ fórum több mint hatezer fős nemzetközi delegátusa egy krikettstadionban kezdte meg ülését, ami szinte azonnal – számtalan jelenlévő szerint - a palesztin nép látványos passiójátékának vált a színhelyévé. Izraelt a „keresztre feszítő” szerepébe summázva, a hatnapos fórum az elejétől fogva antiszemitának és Izrael-ellenesnek értékelhető.

Irán, az emberi jogok élharcosa

Afrika bosszúja
Az ENSZ rasszizmus-ellenes dzsamburija príma lehetőségként kínálkozott a kolonizációs időkben sokat szenvedett fekete Afrika számára is, hogy egyenlítse a számláját a nyugattal. A Dél-Afrikai Köztársaság vezette diskurzusból tisztán és érthetően kihallatszódott a nyugat-ellenesség. Az olyan jelenségek kapcsán, mint amilyen a globalizáció vagy a terrorizmus elleni küzdelem, az afrikai delegáltak nem láttak mást, csak a rasszizmus nyugati prototípusát, mely Afrika és az egész arab világ ellen valósul meg. Itt is érdekes megjegyezni, hogy amikor Afrika a nyugati világ rasszista fundamentalizmusáról beszél, egyetlen elvétett szót sem lehet hallani arról a többszázezer szudániról, akiket faji alapon gyilkoltak le, vagy azokról a kenyai és kongói tízezrekről, akiknek egyetlen bűnük az volt, hogy „rossz” törzsbe tartoztak…
Ahogy az oly gyakran megesik egy átlagos ENSZ-gyűlésen, az 56 iszlám tagországnak Durbanban is bravúrosan sikerült kitérni az őket érintő olyan kérdések elől, mint a nők elleni bűntettek, a vallási kisebbség elnyomása vagy a politikai menekültek, mindeközben csípőből rasszistázták le Izraelt. Arab kampánynak volt köszönhető az is, amikor az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése 1975-ben a cionizmust a rasszizmussal nyilvánította egyenértékűvé. A határozatot ’91-ben vonták vissza, majd Durbanban ismét megpróbálták életre hívni.

Noha az arab országok és Irán által produkált, egyre véresszájúbb hozzászólások élét több európai ország megpróbálta tompítani, a mérséklésnek csak annyi eredménye volt, hogy a „sikeresnek” értékelt konferencia zárónyilatkozatában, Izraelt egy kellőképpen szalonképes és kiegyensúlyozott stílusban lehetett kiközösíteni.

Akik nem lesznek ott

Több mint egy évvel ezelőtt, a kisebbségi politikájáról méltán híres Kanada bejelentette, hogy semmiképpen nem fog részt venni az azóta csak Durban II-ként elhíresült genfi találkozón. A külügy- és a kanadai multikulturális ügyek minisztere közös nyilatkozatukban arra hivatkoztak, hogy a 2001-es előzmény „intoleráns és antiszemita szólamokba korcsosult, ezzel aknázva alá az Egyesült Nemzetek Szervezetének alapelveit és azokat a fontos célokat, melyet a konferencia el akart érni”. Kanada azt is megjegyezte, hogy korábban még abban reménykedett, hogy a „2009-es konferencia előkészületeikor, a szervezők orvosolni fogják azokat a hibákat, melyeket a múltban követtek el” ám az eddigi tapasztalatok ennek halvány nyomára sem utalnak.

Kanada bejelentése, még az ügyben leginkább sértett Izrael nyilatkozatát is megelőzte, mely csak hónapokkal később döntött úgy, hogy bojkottálni fogja Genf „rasszizmus-ellenes” találkozóját. Tzipi Livni november 19-én így fogalmazott: „a konferenciát előkészítő dokumentumok arra vallanak, hogy a gyűlés újra egy Izrael-ellenes bírósági tárgyalásba fog fordulni azzal a céllal, hogy Izrael államát kipécézze, és illegitimmé tegye. A konferenciának semmi köze nincs a rasszizmus elleni küzdelemhez”.

2009. február 27-én, az izraeli felhívásra válaszul, Nagy-Britannia, Hollandia, Ausztrália és Franciaország a bojkott ügye mellett döntött. Az ENSZ emberjogi főbiztosa, Navanethem Pillay a bejelentéseket követően szinte azonnal felszólította az említett országokat, vizsgálják felül a döntésüket.

Elhalasztott lehetőség

Még ugyanebben a hónapban, a frissen hivatalba lépett amerikai kormányzat delegációt küldött Genfbe, az áprilisi konferencia előkészületeinek ügyében, majd a négy ország bojkott-bejelentésével egy időben, Amerika is a távolmaradás mellett döntött. Arra hivatkoztak, hogy „az Izrael- és nyugatellenes tendenciák túlságosan elsáncolták az ügyet”, így a találkozó alaphangja „rosszról, még rosszabbra” fordult, a szövegezés egyszerűen „elfogadhatatlan”. Az ENSZ újra elhalasztotta annak a lehetőségét, hogy a rasszizmus ismétlődő problémáiról hatékonyan értekezzen, mivel a kelet-nyugat politikai csataterévé degradálta a fórumot”.

A tavaly októberben napvilágot látott, 88 oldalas genfi vázlat vádpontjai alapján az USA, Nyugat-Európa, Izrael és más liberál-demokratikus országok diszkriminálták az Iszlámot. Az Izraelről alkotott kép egyenesen az emberiség ellenségének toposzára hajaz, ugyanakkor az Iszlám tanács arra fogja kérni a Genfben összegyűlteket, hogy a vallási rágalmazást nyilvánítsák bűnténynek.

Magyarország még vár

Az elmúlt hetekben Izrael felhívása, Aliza Bin-Noun nagykövet asszony tolmácsolásában hazánkhoz is eljutott. A külügyminisztériumi szóvivőiroda válaszának értelmében Magyarország március végéig fog várni, majd az Európai Unió közös állásfoglalását követően hozza meg saját döntését. A HírExtra felkeresésére, Daróczi Dávid kormányszóvivő kifejtette, hogy a Durbán II-vel kapcsolatos európai állásfoglalást „megvárjuk, és aktívan alakítjuk. Az Európai Unió tagjaiként aktívan részt veszünk abban, hogy a döntés megszülessen, majd ahhoz is fogjuk magunkat tartani. A brüsszeli szakértők folyamatosan egyeztetnek a kormánnyal”.
Forrás: HírExtra / NGO-monitor.org / UN.org
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását