Online űrséta
A Mars, a Hold és más égitestek felvételei is online megtekinthetők lesznek hamarosan az interneten a NASA és a Microsoft együttműködésének köszönhetően, a WorldWide Telescope program segítségével.
2009. március 25. szerda 22:13 - HírExtra
Az amerikai űrkutatási hivatal és a számítástechnikai óriáscég közösen fejleszt ki egy olyan programot, amelynek segítségével a Marsról, a Holdról és az űrről nagy felbontású képeket és tudományos adatokat tesznek online elérhetővé az érdeklődőknek.
A Google internetes óriáscég már évekkel ezelőtt megkezdte együttműködését a NASA-val, hogy az égitestek képével bővíthesse a Google Earth programot. Háromdimenziós képek láthatók itt a Marsról, valós idejű felvételek az űrhajókról, és virtuális túrákra is nyílik lehetőség a vörös bolygón.
A Microsoft által üzemeltetett WW Telescope - amely körülbelül egy éve érhető el online - földi és űrbéli távcsövek képeit kombinálja, így szimulálja, hogy a kozmoszba pillantunk éppen. A WW Telescope-ba még az idén 100 terabájtot (1 terabájt=1024 gigabájt) meghaladó NASA-adatot töltenek, beleértve olyan felvételeket is, amelyeket a Marsi Felderítő Orbiter (MRO) készített 2006 óta a bolygóról - közölte a Microsoft illetékese. Egy májusban induló Holdi Felderítő Orbiter (LRO) fedélzetén lévő kamera képeit is elérhetővé teszi a NASA a bejelentés szerint.
Tony Hey, a külső kutatásokért felelős alelnök úgy véli, az együttműködés lehetővé teszi, hogy az emberek világszerte új felvételeket fedezhessenek fel gazdag, interaktív környezetben a Holdról és a Marsról. A WW Telescope programot a számítógép-tudomány művelői, oktatói és tanulói egyaránt hasznosnak találhatják - mondta Hey.
Forrás: MTI