A gázliberalizáció a jó példa
Góczi István pozitív példaként említette, hogy a gázliberalizáció szakértők által kidolgozott szabályozása utat engedett a valódi piaci versenynek. Véleménye szerint, ennek alapján kellene a villamosenergia kérdést is mihamarabb napirendre venni.
2009. március 26. csütörtök 12:21 - Pénzes Dávid
Az EMFESZ által Nyírtasson felépítendő 2400 megawattos erőmű Európa egyik legkorszerűbb erőműve lesz. Az EMFESZ erőmű az ország legnagyobb hatásfokú erőműveként épül fel. Építése során nem a nyugat által már kidobott technológiákat használja fel, hanem olyan erőművet épít, ami a világ legmodernebbjei közé tartozik.
Csökkenhet az áram ára, ha megépül az EMFESZ erőműve
A nyírtassi erőmű a Paksi Atomerőművel karöltve (mely jelenleg az ország villamosenergia ellátásának 40 százalékát adja) akár olyan hatást is elérhet, hogy Magyarországon a villamosenergia ára 30 százalékkal is csökkenhet.
Friss hír, hogy a tervezett kombinált ciklusú erőmű két év után megkapta a végleges környezetvédelmi engedélyt. Ez nagyon fontos lépés ahhoz, hogy 2010-ben megkezdődhessen az építkezés.
Az erőmű azonban nem csak az ország energiaellátásában tölt majd be fontos szerepet. Szeretnék elérni, hogy a régióban komplett vidékfejlesztési program induljon be, az erőmű előnyeinek kihasználására. Ezzel kapcsolatban már több egyetem is jelezte, örömmel részt vállal a projekt kidolgozásában.
A biomassza is fontos lehet
A földgázon kívül, ami a közeljövőben biztosan a meghatározó energiahordózója lesz az országnak, az atomenergia és a biomassza szolgáltathat még energiát. Ha az atomenergiát illetve a földgázt megfelelő hatékonysággal tudjuk felhasználni, akkor az ebből megtermelt hasznot a biomasszába kellene fektetni. Magyarország ugyanis biomassza nagyhatalom.
Az energiabiztonság megteremtése az elsődleges
Az előadás kerete
A szakmai vita melyen Góczi István felszólalt a Miniszterelnöki Hivatal és az MTA stratégiai FÁK-projekt keretében készült „Az EU és Oroszország közötti kapcsolatok intézményesítésének fejlesztési lehetőségei az energiaszektorban, különös tekintettel a földgázra című tanulmány” megtárgyalásának kapcsán zajlott.
Az ország energiabiztonsága kulcskérdés. Mivel a gáz geopolitikai kérdés lett, a jelenlegi helyzetben különösen kötelező odafigyelünk az Ukrajnában beindult folyamatokra. Sajnos az ország lesújtó gazdasági és társadalmi helyzetben van. Az energia-struktúrája ha lehet, még ennél is rosszabb. Sokan nem tudják, de a területén felhasználásra kerülő földgáz 25 százaléka egyszerűen mérés nélkül „távozik” a gázrendszerből, ez évente 19 milliárd köbméter – ami több mint a teljes magyarországi gázfelhasználás. Ebben a kérdésben természetesen együtt kell működnünk Oroszországgal, hiszen nélküle aligha képzelhető el a helyzet megnyugtató rendezése.
Vannak olyan tervek Ukrajnában, hogy a földgáz tranzit költségeit az ötszörösére emelik. Azaz a mostani 1,7 dollár helyett 9 dollárt kellene fizetni 100 kilométerenként. Azaz Közép-Ázsiából a tranzit 250 dollár lenne ezer köbméterenként. Ez olyan drasztikus emelés lenne, amit Európában senki nem tudna megfizetni. Ez rendkívül veszélyes lenne az ország energiaellátásának szempontjából.