Közveszélyes állapotban az egészségügy
Katasztrofális következményekkel jár a mostani, eleve alulfinanszírozott körülmények között az egészségügyet sújtó 30 milliárdos elvonás a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal szerint.
2009. március 26. csütörtök 14:55 - HírExtra
Minden gazdasági-pénzügyi beavatkozás hatása kiszámíthatatlan és mérhetetlen az egészségügyben, mivel Magyarországon ma nincs elfogadott és érvényes egészségpolitika - közölte Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón, a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ülése után.
Intézmények kerülnek gazdasági végveszélybe, s szabályozatlan kórházbezárások rémképe sejlik fel, főként a kisebb, területi gyógyintézetek körében - mondta.
Hozzátette: a gyógyszeres kezelések területén történő 10 milliárd forintot meghaladó kivonás nem jelentéktelen betegteher-növekedést eredményez. Egyes kiemelt, krónikus betegcsoportok esetén a költségek megtöbbszöröződése várható, amely sokakra elviselhetetlen terhet ró majd - figyelmeztetett. Álláspontja szerint ennek következményeként a gyógyszeres terápia 20-30 évet léphet vissza kevésbé korszerű, és olcsóbb szerek választásával. A csökkenő árréstömeg mértéke pedig a patikák létét veszélyezteti.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint az egészségügyi humánerő hiánya olyan mértékűvé vált, hogy "az immár közveszélyokozás számba megy".
Mára az orvos- és szakdolgozóhiány elviselhetetlen mértéket öltött, s 2010-ben várhatóan minden idők legkevesebb ápolója végez majd. Eközben az orvosok átlagéletkora 50 év felett van, halandóságuk rosszabb, mint a hazai átlag, elvándorlásuk mértéke tavaly elérte az ebben az évben pályára lépők számát - mondta.
"A távozóknak van jövőképük, és olyan országokba távoznak, amelyeknek van jövőképük" - fogalmazott.
Éger István azt mondta, felszólítják a döntéshozókat, hogy alkossanak életpályamodellt, amely nemcsak elfogadható bérezésben, hanem a tisztességes, betegközpontú munkakörülmények megteremtésében, és a társadalmi megbecsülés helyreállításában is realizálódik.
Azzal kapcsolatban, hogy jövőre változnak a nyugdíjszabályok, kifejtette: ez egyes becslések szerint akár 20-30 százalékos további munkaerő-veszteséget okoz majd, "romba dönti a gyógyító-megelőző ellátást", ezért e területen sürgős, érdemi derogációra van szükség.
Forrás: MTI