Nofretiti arcképére bukkantak?
Egy ókori királyné reliefje látható azon kőtömbön, amelyet egy keresztény templomba építettek bele - az ábrázolás valószínűleg az úgynevezett amarnai korszakból származik, s az ismeretlen uralkodónő képmását Nofertiti portréjának vélik a szakértők.
2009. április 1. szerda 10:15 - HírExtra
A Firenzei Egyetem kutatói El-Amarna környékén végeznek feltárásokat. A várost a XVIII. dinasztia uralkodója, Ehnaton fáraó alapította - olvasható az Egyptology hírportálon.
A kőtömbbe belevésett portré egy keselyűfejdíszt viselő uralkodónőt ábrázol. Ilyen fejdíszt a XVIII. dinasztiától kezdve viseltek az újbirodalmi királynék.
A feltárásokat irányító Rosario Pintaudi meggyőződése szerint a királyné Nofertiti, Ehnaton felesége lehet. A fejdíszen kívül e feltevés mellett szólnak a relief stílusjegyei, amelyek az amarnai korszak ábrázolási gyakorlatának felelnek meg. Az olasz expedíció a helyszín topográfiai vizsgálatok mellett két keresztény templomot, valamint egy ramesszida szentélyt is feltárt.
Nofertiti családjáról semmi sem ismert, s mivel nem viselte "a király leánya" vagy "a király nővére" címeket, nem az egyiptomi királyi családból származott. Valószínűleg Amenhotep trónra lépése körül ment nŐül az ifjú fáraóhoz, és annak első számú felesége, a nagy királyi hitves lett. Nofertiti férje uralkodása alatt rendkívül fontos szerepet töltött be, már-már társuralkodóként állt Ehnaton mellett, aki egy sor hangzatos címmel ruházta fel feleségét.
Nofertiti számos egyéb titulus mellett a Nagy dicséretben álló, a Nagy kegyben álló, A palota hatalmas úrnője, a Tökéletes arcú, a Gyönyörű, tollakkal ékes, az, Kinek hangja megörvendezteti a szívet, A Két Föld úrnője címet is viselte.
Forrás: MTI