Újabb egyeztetés a költségvetésről
Néhány részletkérdésben történt előrelépés a Fővárosi Önkormányzat ez évi költségvetés-tervezetéről zajló politikai-frakcióközi egyeztetések szerdai fordulóján, de a büdzsé elfogadása még messze van - nyilatkozták az MTI-nek az ülés résztvevői.
2009. április 1. szerda 14:48 - HírExtra
Tarlós István, a Fidesz-KDNP-frakciószövetség elnöke és Hock Zoltán MDF-frakcióvezető szerint újdonságot jelentett a megbeszélésen az, hogy Demszky Gábor főpolgármester belátta, a Római parti gáttal tenni kell valamit. Arról, hogy a gát milyen formában, például mobil jelleggel valósuljon-e meg, egyeztetésekre van szükség. Előrelépésként értékelték az általános tartalék növelését és az ingatlanbevételek újragondolását. Ez utóbbira azért van szükség, mivel a tavalyi, csaknem húszmilliárd forintos bevételi tervnek csak a töredéke, 20 százaléka teljesült. Idén eddig 2,1 milliárd forintnyi ingatlant adtak el.
Tarlós István Fidesz-frakcióvezető nehezményezte, hogy az általuk kiemelt fontosságúnak tartott kérdésekről, az adósságállományról, a működési eredményről és a BKV helyzetéről nemigen akar tárgyalni a főpolgármester. A városvezetés szerint ezek nem konkrétan a 2009-es költségvetéshez kapcsolódnak. Formálisan ez igaz, de a hároméves pénzügyi tervnek már részét képezik. A "túlpolitizált" politikai helyzetben ezt a kérdéskört ideiglenesen ők is félretették - jegyezte meg a frakcióvezető.
A 4-es metró építése kapcsán az ellenzékiek hangsúlyozták, hogy a metrót a közlekedési rendszerfejlesztési terv részeként kell kezelni. Leszögezték, nem érdeke az ellenzéknek sem, hogy ne fejeződjön be a metróépítés. Tarlós István szerint azonban a beruházásnál észlelhető "pénzügyi zavarok" nyugtalanítóak. Ugyanaz a helyzet egyes közszolgáltató cégeknél, például a BKV-nál, a Főtávnál és a gyógyfürdőknél tapasztalható visszásságokkal.
Az ellenzéki politikus megjegyezte, abban igaza van a főpolgármesternek, hogy a BKV egy önállóan működő vállalat, de ha már tudomására jutott, hogy gondok vannak a cégnél, például a milliárdos nagyságrendű tanácsadói szerződések miatt, akkor kötelessége lépni. "Ezt jó lenne, ha végre a főpolgármester úr is megértené" - szögezte le.
Tarlós István kitért arra is, hogy bizonyos jelekből, ügyetlenül megfogalmazott nyilatkozatokból arra következtet, hogy valójában nem is akar megegyezni a városvezetés a költségvetésről. Úgy tűnik, arra számítanak, hogy az Erzsébet városi polgármester lemond mandátumáról, s így ismét meglesz az egyfős többségük. A frakcióvezető leszögezte, azt csak remélni tudja, hogy Hunvald Györgyöt nem az 1950-es évek módszereivel, politikai presszióval akarják rávenni a lemondásra.
Hock Zoltán elmondta, hogy ezúttal nem esett szó sem a Főgáz eladásáról, sem a 33 milliárd forintos hitelfelvételről. Közölte, hogy szerinte 10-12 százalékkal csökkenteni lehetne a büdzsé tervezetének 531 milliárd forintos főösszegét a különböző fejezetek "meghúzásával". Úgy vélte, a büdzsé kapcsán az az alapkérdés, hogy megvan-e a politikai szándék arra, hogy legyen költségvetése a városnak.
Steiner Pál MSZP-frakcióvezető elismerőleg szólt Bagdy Gábor KDNP-frakcióvezetőnek a költségvetéssel kapcsolatban levélben felvetett szakszerű kérdéseiről, amelyeket Tarlós István is megerősített. Végre az ellenzék megfogalmazta, hogy mi is érdekli őket a költségvetés kapcsán - mondta.
Hozzátette, hogy vannak olyan kérdések, amelyekben nem lesz gond a megegyezés. Példaként említette az általános tartalék megduplázását, két százalékra emelését. Steiner Pál meglepőnek tartotta azt, hogy "sem Tarlós úr, sem Bagdy úr" nem volt hajlandó arra válaszolni, elfogadják-e a költségvetést, ha az általuk felvetett kérdésekben megegyeznek. Steiner Pál szerint joggal vetődik fel a kérdés ez esetben, hogy mennyire komoly az ellenzék tárgyalási szándéka, illetve, meg akar-e egyezni egyáltalán az ellenzék.
Forrás: MTI