250 millió bírság egy hét alatt
Kétszázötvenmillió forint bírsággal szankcionálták a hatóságok a szabályokat megkerülő termelőket és kereskedőket a Kikelet II. nevű tavaszi fogyasztóvédelmi akcióellenőrzés első hetében - közölte Kondorosi Ferenc az "Új rend és szabadság" program kormánybiztosa csütörtökön az MTI-vel.
2009. április 9. csütörtök 18:48 - HírExtra
Április 1. és 7. között a hatóságok mintegy 8400 ellenőrzést végeztek, és a feltárt jogsértések miatt 1400 esetben szankcionálták a szabályokat megkerülő termelőket és kereskedőket.
Ezen kívül több száz esetben a szabálytalanság megszüntetésére szólították fel az érintett gazdálkodókat, vagy megtiltották a végzett tevékenység folytatását, időlegesen bezártak 54 üzletet, és kivontak a forgalomból 10 tonna élelmiszert.
Az akció biztosításában részt vett 260 rendőr, akik közlekedési szabálysértés miatt pénzbüntetést szabtak ki 77 fővel szemben, előállítottak 12 személyt, elvettek tucatnyi közbiztonságra veszélyes eszközt.
Kormánydöntés alapján ötödik alkalommal, április 1-jén indult országos fogyasztóvédelmi ellenőrzési program 11 társhatóság - köztük az APEH, VPOP, ÁNTSZ és az ORFK - közreműködésével.
A fogyasztók védelme mellett a gazdaság fehérítését és az igazságos közteherviselést is szolgáló akció elsősorban a húsvéti szezon időszakában forgalmazott élelmiszerekre és italokra, a vásárokon és piacokon folytatott kereskedelmi tevékenységre irányul, de a hatóságok figyelmet fordítanak a belföldi turizmus, a termékhamisítás, az autóbontás, valamit a színesfém- és a használtcikk kereskedelemben tapasztalható visszaélésekre is.
A húsvéti termékek és egyéb élelmiszerek esetében a szakhatósági ellenőrzések során jellemzően előfordult a termékek árával való "ügyeskedés", például mikor a kereskedő nem tüntette fel az árat, vagy két árat is írt a termékre és az akciós árut nem akciós áron számlázta, vagy más módon csapta be a vevőt. Kirívó esetekben előfordult, hogy ismeretlen eredetű, rossz minőségű, fogyasztásra kifejezetten alkalmatlan árut kínáltak eladásra.
Több helyen tártak fel a hatóságok engedély nélkül folytatott termelő tevékenységet, miközben erősen kifogásolható körülmények között állítottak elő húsféleségeket, sajtokat, cukrászati termékeket. Különösen az így készített cukorkák, édességek, valamint az úgynevezett étrendkiegészítők vásárlása kíván a fogyasztóktól nagy körültekintést - áll a kormánybiztos közleményében.
Forrás: MTI