Balhé a Parlamentnél - percről percre
Ma délben a Kossuth téren gyűlés kezdődött azon civil szervezetek részvételével, akik előrehozott választásokat követelnek. A helyszínen kint van a HírExtra tudósítója is, aki élőben számol be az eseményekről.
2009. április 14. kedd 12:40 - HírExtra
13:01: Néhány tüntetőt a rendőrség előállított. A tüntetők egyre skandálják: "Börtönbe, börtönbe, vesszen a kormány!" A tömeg a Kossuth Lajos tértől a Honvéd utcáig megtölti az Alkotmány utcát.
12:58: A rendőrök sokakat feltartanak. Már sok ezren vannak az Alkotmány utcában. "Vesszen a kormány" - skandálja a nép. Néhány provokátor még a Kossuth téren hőzöng.
12:50: Simon János: felolvassa a petíciót. Előrehozott választást követelnek. A tüntetők a szónok kérdésére megszavazták ezt a célt. A szónokok érvelnek a konstruktív bizalmatlansági indítvány ellen, köztük Makovecz Imre is, aki türelemre és kitartásra szólította fel az embereket.
12:45: A tüntetők közt megjelent a Magyra Gárda is. Az előrehozott választásokat követelő gyűlés képviselői szeretnék átadni a petíciójukat az Országgyűlésnek. A terv szerint Semjén Zsolt a KDNP elnöke veszi át a szöveget, és fel is olvassa a Parlamentben még a szavazás előtt.
12:43: Az emberek a kormányt és Draskovicsot szidják, lévén születésnapja van (akiről kiderült, marad a kormányban).
12:40: A rendőrök felszólították a tömeget, hogy hagyják el a teret az Alkotmány utca irányába. Ugyanezt tették a szervezők is, mondván oda szól az engedélyük. Ám a kétezresre duzzadt tüntető tömeg ekkor kifütyülte saját szónokait is.
12:30: Az 1200-1300 fős tömeg a Vértanúk terén és a Szalay utcánál felállt rendőrsorfallal néz szembe. A környéket hatalmas kordonrengeteg veszi körül.
Háttér
A Civil Összefogás Fórum április 5-én hívta először életre azt a
tiltakozó akciót, aminek a célja az előrehozott választások kikövetelése volt. Akkor a tömeg megtöltötte a Hősök terét, sőt a Szépművészeti Múzeum lépcsői is tele voltak a szimpatizánsokkal. Egyes hírek szerint százezren vettek részt a megmozduláson, mások több tízezerre becsülték a tömeget.
Párhuzamos események
Az akció időpontja sem volt véletlen. Április 5-én tartotta ugyanis a Budapesti Kongresszusi Központban a Magyar Szocialista Párt
rendkívüli közgyűlését. Míg a tömeg a Hősök terén új választást követelt, addig a szocialista vezérkar elnökcserét hajtott végre, Gyurcsány Ferenc helyett Lendvai Ildikót ültette a pártelnöki székbe, majd 91 százalékos arányban megszavazták
Bajnai Gordon kormányfő-jelöltnek.
A Hősök terén közben Makovecz Imre, Fricz Tamás, Szilágyi György, Jakab István, Bíró Ildikó és mások Bajnai ügyeiről beszéltek, különös tekintettel a Hajdú-Bét tönkremenetelével kapcsolatos furcsaságokra. Az MSZP lezárásként eldalolta az Internacionálét, a tömeg pedig újabb demonstrációt hirdetett meg.
Főszerepben a Kossuth tér
E gyűlésnek azt a napot jelölték meg, mikor Bajnai Gordon jelenlegi gazdasági miniszter országgyűlési választások nélkül, belső puccsal kerül Gyurcsány Ferenc helyére. A jelenlegi forgatókönyv szerint ez az Országgyűlés keddi ülésnapján folyhat le. A Civil Összefogás Fórum a módszer elleni tiltakozásként a Kossuth térre dél 12 órára hívta össze az embereket.
Fricz Tamás, politológus, aki már többször is
kinyilvánította véleményét az előrehozott választások szükségességéről, a megmozdulás egyik fő szervezője. A HírExtra kedden délelőtt érte utol. Fricz elmondta, az első programpont egy órakor lesz, mikor is a tüntetők vezetői azt a petíciót nyújtják át az Országgyűlésnek, amit Szili Katalin házelnök egyszer már nem engedett felolvasni a parlamenti vitában. Fricz elmondása szerint Semjén Zsolt veszi majd át a szöveget és ő is fogja felolvasni a plenáris ülésen saját vezérszónoklatában.
Három órakor a tüntetők egy-egy küldöttsége indul a tévéhez és a rádióhoz, ahol szintén ennek a petíciónak a lerövidített formáját, egy kiáltványt szeretnék átadni, hogy a közszolgálati médiumok beolvassák.
Élőlánc is lehet
Fricz Tamás elmondta, ha minden társadalmi nyomás ellenére a szocialisták és a liberálisok megszavazzák Bajnai Gordont miniszterelnöknek, akkor a tüntetők élőlánccal fogják körbevenni a Parlament épületét.
A mai nap tehát újabb társadalmi megmozdulást, és elképzelhető, hogy politikai viharokat is hozhat. A nap eseményeiről a HírExtra folyamatosan tájékoztatást ad.