Hamar megbukhat a Bajnai-kormány
A Bajnai-kormány már megválasztása pillanatában számos gonddal kerül szembe. A problémákat a Nézőpont Intézet öt csoportba sorolta. Közülük mindegyik elvezethet a gyors bukáshoz.
2009. április 15. szerda 07:19 - Pénzes Dávid
Tovább bonyolítja a kormányfő helyzetét, hogy egy jelentős EP-választási fiaskó után újra fel kell majd készülnie a programjával és személyével szembehelyezkedő balszárny támadásaira. Ezekhez a kritikusokhoz közben a politikai jövőjüket féltő képviselők és a szocialisták ősszel megválasztandó miniszterelnök-jelöltje is csatlakozhat, törékennyé téve a kormány parlamenti többségét.
Gyurcsány Ferenc befolyása
A Nézőpont Intézet úgy látja Gyurcsány Ferenc a Bajnai Gordon számára megkerülhetetlen lesz. Ahhoz, hogy biztosítsa politikai hátországát, szüksége lehet a volt miniszterelnök támogatására is, akinek legszorosabb szövetségesei (így Molnár Csaba, Ficsor Ádám és Draskovics Tibor) az új kormányban is kulcspozíciókat töltenek majd be.
Ez kétoldalú helyzetet teremt Bajnainak. Egyrészt nem teheti meg, hogy kikerülje elődjét, hiszen így hamarabb megbukhat, mint arra számítana. Ám ha túlságosan sokat szerepel együtt népszerűtlen Gyurcsánnyal, azzal saját pozícióit ronthatja. Tovább gyengítené Bajnai Gordon „szakértői” kormányának üzenetét, valamint a folytonosság látszatát keltve összemosná az új kabinetet a bukott miniszterelnök személyével. Érdekes szempont az intézet elemzésének azon kitétele, miszerint Gyurcsány Ferenc nem feltétlenül érdekelt Bajnai sikerében. Ha a júniusi EP-választáson az MSZP gyengén szerepel, a volt miniszterelnök elmondhatja: nélküle sem emelkedik a párt népszerűsége, vagyis: nem ő volt a hibás.
Az SZDSZ bizonytalansága
Az SZDSZ támogatása nélkül kudarcra ítélt minden lépés, amit az új kabinet megkísérel. Viszont a liberálisok maguk is súlyosan megosztottak Bajnai támogatását illetően. Fodor Gábor elnöki pozícióját a Nézőpont elemzése szerint tovább rombolta, hogy még a párton belüli támogatói közt számon tartott Gulyás József is elutasítja Bajnai megszavazását.
Ha az SZDSZ vezetőiben tudatosul, hogy ők is magas árat fizethetnek majd a kvázi-koalíció életben tartásáért, a liberális kispárt ismét elbizonytalanodhat és könnyen megbuktathatja az amúgy is kérészéletű kormányt.
A társadalmi elégedetlenség
A fejlett demokráciában a legfontosabb tényező a társadalmi szervezetek, civilek véleményének meghallgatása. A Bajnai-csomag már elfogadása előtt kiverte a biztosítékot több szervezetnél, sőt pártállásra való tekintet nélkül
számtalan értelmiségi írta alá az előrehozott választásokat követelő nyilatkozatot.
A
társadalmi nyomás növekedése alkalmat adhat a bizonytalan szocialista képviselőknek, hogy kihátráljanak Bajnai programja mögül – írja az elemzés. A szakszervezetekkel és a társadalmi partnerekkel való kapcsolattartást az eddigiek során menedzselő Kiss Péter számára is lehetőség arra, hogy jobb alkupozíciókat biztosítson saját maga – és az MSZP – számára a megszorító intézkedések körüli egyeztetések alkalmával.
Vagyis a társadalompolitikai koordinációért felelős tárca nélküli miniszter szerepe úgy is felfogható, hogy az ő kezében lesz majd a szociális elégedetlenség becsatornázása, megnövelve Kissnek a kormányon belüli súlyát.