2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Állami segítségnyújtás kell

Az amerikai kormány és sok más kormány a világon, a csőd szélére jutott vállalatokban tulajdont szerez, az állami segítségnyújtás fejében. Az állam szerepvállalásának fokozódása a gazdaságban, azonban nem jelent államosítást és a piacgazdaság végét - mondta el Chikán Attila, egyetemi tanár.
2009. április 20. hétfő 08:59 - HírExtra
A volt gazdasági miniszter szerint a mostani válság nem a piac, hanem az állam kudarca, és szükség van az állam szerepének az újragondolására.

Az állami szerepvállalás kérdése furcsa megvilágításba került a válság kapcsán. A kérdés érzelmekkel túlterhelt, a viták mögött kevés a racionalitás - mondta az InfoRádiónak Chikán Attila, az Orbán-kormány gazdasági minisztere, a Reformszövetség tagja. A közgazdász leszögezte: nincs szó államosításról. Hogy az állam szerepvállalása csökken vagy növekszik egy adott időszakban, az hozzátartozik a gazdaság normális működéséhez.

Államosításról akkor beszélhetünk, ha olyan intézkedések jönnek létre, akár egy szervezetre nézve is, amelyek alapvetően változtatják meg annak a társadalomban betöltött szerepét, és más magatartási formákat, más működési módot hoznak létre - vázolta. Egy-egy vállalat esetén nem is érdemes államosításról beszélni, ez csak sokkal nagyobb léptékű programmal képzelhető csak el.

Mint mondta, elképzelhetőek egy társadalom életében olyan időszakok, amikor erre szükség lehet. De addig, amíg a gazdaság uralkodó mechanizmusa a pénzügyekre, a piacra épül, addig az állami beavatkozás nem változtatja meg alapvetően a szerkezetét. Ez úgy igaz, ahogy a szocialista gazdaság is szocialista gazdaság maradt attól, hogy egy-egy piaci elemet beleépítettek - érzékeltette Chikán Attila. A konkrét cégek életére persze az állami beavatkozás jelentős hatással van.

Az elméleti szakirodalom azt próbálja megállapítani, hogy a beavatkozást előidéző rossz esemény a piac vagy az állam kudarcának a következménye. Chikán Attila szerint az elmúlt időszak fejleményei legalább annyira mutatják az állam kudarcát is, mint a piacét, mivel a szabályozás az állam feladata. Az pedig, hogy az elmúlt évtizedekben az állami szabályozás nem volt elég erős, hogy nem tudta kézben tartani azokat a folyamatokat, amelyek mellett a piac egészségesen tud működni, az az állam kudarca - szögezte le a közgazdász. Az állam úgy működött, mint egy gyenge futballbíró a pályán, aki nem torolja meg azokat a becsúszásokat, amelyek lábra mennek - vélekedett.

Chikán Attila egyetért azokkal, akik szerint át kell gondolni mind a piac, mind az állam szerepét. Viszont óv a szélsőségektől. Nem ért egyet azokkal, akik szerint a piac eddig mindenható volt és most ezt el kell venni tőle. Hogy hagyták garázdálkodni olyan területeken is, ahol nem kellett volna, az pedig nem a piac hibája, de mindenható eddig sem volt. Ugyanígy a bürokrácia is túl tud tengeni, ha hagyják. Azaz ha átesünk a ló túloldalára, újabb hatékonysági problémáink adódnak - mondta.

Chikán Attila szerint a közgazdaságtan alapjait nem írja újra a válság, de sok mindent újra végig kell gondolni. A globális intézményrendszer fejlődése nem követte a kereskedelem fejlődését. Régóta beszélünk róla, hogy nem hatékony az ENSZ, a WTO, a Világbank - emlékeztetett.
Forrás: InfoRadio.hu
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását