Még évtizedekig kitart az ózonlyuk
Az utóbbi kilenc évben nem növekedett az ózonrétegen az Antarktisz fölött tátongó lyuk, de további évtizedekbe telhet, amíg "rendbe jön" és bezárul.
2009. április 21. kedd 20:30 - HírExtra
Erről a következtetéséről számolt be a világ minden tájáról összegyűlt tudósoknak az Európai Unió éves földtudományi kongresszusán Bécsben David J. Hofmann, az amerikai Nemzeti Éghajlati Adatközpont (NOAA) éghajlatkutatója, akinek véleménye szerint az ózonlyuk leghamarabb 2065-re zárulhat újra össze.
A stabilizáció ellenére a Déli-sark fölött még nem tapasztalhatók a helyreállítódás jelei, bár a kutató szerint, ha a jelenlegi tendencia folytatódik, 2030-tól elindulhat az összezáródási folyamat.
A földszondákkal végzett próbák legalább is ezt mutatják; "a beteg nem lesz betegebb" - tette hozzá a kutató.
A tudós jó hírként értékeli, hogy a dolgok nem fordulnak rosszabbra, abban azonban nem bizonyos, vajon a légkör olyan lesz-e, mint volt az ózonlyuk keletkezése előtt, de azt kizárta, hogy a légkörön keletkezett lyuknak bármilyen hatása lenne az éghajlati változásra.
A gázkibocsátásnak az ózonrétegre gyakorolt romboló következményei 2000-re érték el csúcspontjukat, azóta ezek az anyagok fokozatosan - évente egy százalékkal - csökkennek a légkörben.
Forrás: MTI