EU: mi legyen keleten?
Az Európai Unió közös keleti szomszédságpolitikájáról rendeznek tanácskozást májusban Budapesten - mondta Szentiványi Gábor külügyi szakállamtitkár vasárnap az MTI-nek.
2009. április 26. vasárnap 16:40 - HírExtra
A megbeszélésen egyebek mellett az Ukrajnával, Moldovával és Fehéroroszországgal fenntartott viszonyról is szó lesz. "Szeretnénk, ha minél előbb tartalmas együttműködés alakulna ki ezekkel az országokkal. Magyarország a maga módján erős támogatója, egyik éllovasa ennek a folyamatnak” - hangsúlyozta Szentiványi Gábor, hozzátéve, hogy Ukrajnával, Moldovával és Fehéroroszországgal is fontos kapcsolatokat ápolunk.
A keleti partnerség - amelynek az említetteken kívül részvevője Grúzia, Azerbajdzsán és Örményország is - az EU egyik új kezdeményezése, amelyet május 7-én Prágában egy csúcstalálkozó keretében indít hivatalosan útjára a közösség. A magyar diplomácia ezért kezdeményezte, hogy május második felében tartsanak szakértői eszmecserét Budapesten a keleti partnerséget aktívan támogató uniós államok részvételével - tette hozzá a szakállamtitkár.
A megbeszélésen egyebek mellett arról lesz szó, hogy mit tud ajánlani az Európai Unió a keleti szomszédoknak. A cél az, hogy a következő soros - svéd - uniós elnökség végére már konkrét megoldásokat is lehessen kínálni ezeknek az államoknak - mondta.
A tanácskozásra tíznél több uniós tagállam külügyi szakértőjét várják, nem csak a kelet-közép-európai régióból - fűzte hozzá.
Szentiványi Gábor kiemelte: az instabilitás a szomszédságban potenciális veszélyt jelent, ezért minden eszközt fel kell használni, hogy sikerüljön a stabilitást megteremteni, erősíteni. Ennek egyik része lehet az EU keleti szomszédjainak támogatása abban, hogy közeledhessenek az unióhoz. Fontos, hogy mindez nem irányul Oroszország ellen - mutatott rá.
Forrás: MTI