Szenzációs csillagászati felfedezés
A világegyetem eddigi legtávolabbi, 13 milliárd fényévnyire lévő csillagászati objektumát fedezték fel a hawaii Gemini-obszervatórium csillagászai, akik a titokzatos eredetű gammakitöréseket követik figyelemmel.
2009. április 28. kedd 19:07 - HírExtra
Az asztronómusok akkor "kapták lencsevégre" az ismeretlen objektumot, amikor először figyeltek fel egy újabb gammakitörésre."A felvételek alapján rögtön arra a következtetésre jutottunk, hogy ez egy szokatlanul távoli gammakitörés" - magyarázta Edo Berger, a Harvard-Smithsonian asztrofizikai központ kutatója.
A csillagászati objektum felől érkező fény elhajlása alapján arra lehet következtetni, hogy 13 milliárd éves lehet, s 13 milliárd fényévnyire található. (1 fényév megközelítőleg 10 trillió kilométeres távolságot jelent).
"Könnyen meglehet, hogy ez a legtávolabbi csillagászati objektum, amelyet ember valaha megfigyelt" - hangsúlyozta Edo Berger.A gammakitörések az univerzumban észlelhető legnagyobb energiakibocsátással járó folyamatok. Kutatásuk a rendkívül nagy tömegű csillagok halálakor lejátszódó folyamatok, illetve a már létrejött neutroncsillagok és fekete lyukak kölcsönhatásainak megértése miatt fontos.
"Egy évtizede vadászom a gammakitörésekre, hogy egy ilyen látványos asztronómiai eseményt találjak" - magyarázta a kutató.Mint Edo Berger rámutatott, most első ízben sikerült a csillagászoknak közvetlen bizonyítékot szerezni arra nézve, hogy csupán néhány százmillió évvel az ősrobbanás után a fiatal Univerzum "tömve" volt felrobbanó csillagokkal és "újszülött" fekete lyukakkal.
Forrás: MTI