A másság elfogadásának egy fogalom a határa?
Érdemes elfogadnunk a másikat, a másként gondolkodót, de van az elfogadásnak határa, ez pedig a demokratikus értékrend - mondta Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szerdán Veszprémben, egy fotókiállítás megnyitóján.
2009. április 29. szerda 22:48 - HírExtra
Akik ugyanis a demokráciával, a másik ember méltóságával vagy életével szemben lépnek fel, azokkal szemben nincs tolerancia, "ott nyilván nincs kegyelem, ott a leghatározottabb fellépésre van szükség" - hangsúlyozta a liberális politikus.
Fodor Gábor szerint "Magyarország elérkezett ehhez a határponthoz", ugyanakkor azt is hangsúlyozta: nagyon fontos megtalálnunk "a közöset abban, amik vagyunk".
A liberális politikus szerint látni kell azt is, hogy van a közös gondolkodásnak "egy olyan határa", amelyen túl csak rombolni lehet mindazt, "ami minket összeköt, fölemel és ami minket az európai politikában, gondolkodásban és kultúrában elhelyez".
Az SZDSZ vezetője szerint, ha nyitott szemmel járunk, láthatjuk, "milyen módon erősödnek a szélsőségek, a szélsőséges politikai megnyilatkozások Magyarországon". Mint mondta: az európai parlamenti választásoknak nem csak az a tétje, hogy ki fog kijutni, hanem az is, hogy milyen Magyarország az, amit képviselni akarunk Európában. Feltette a kérdést: milyen értékrend az, amit képviselni akarunk?
"Mi egy olyan értékrendhez kérjük a segítséget és a támogatást, amely értékrend a harmadik erővé tud válni Magyarországon" - mondta az SZDSZ elnöke. Szerinte ugyanis a nagy jobboldali, valamint a szocialista párt mellett a harmadik erő politikai pozíciója igazából még eldöntetlen Magyarországon.
Nem szeretnénk azt, ha Magyarországon olyan harmadik erő lenne ebben a pozícióban, "mint a Jobbik vagy szélsőjobb", amely szélsőséges kijelentéseket tesz, szítja az ellenségeskedést - mondta Fodor Gábor, hozzátéve: amely nem abból indul ki, hogy "egy a magyar", hanem abból, hogy különbözőek a magyarok.
Az ellenségeskedés szítása szétveri a nemzetet - figyelmeztetett a liberális politikus, rámutatva: a józan gondolkodásmód, a demokratikus normák melletti kiállás viszont összetartja.
Az európai parlamenti választáson is az a célunk, hogy azt mutassuk meg, ami közös Magyarországon - mutatott rá, hozzátéve: "ennek a közös képnek", a szabadság, a szolidaritás melletti kiállásnak, a gyűlöletmentes és az együttműködésre, toleranciára épülő Magyarországnak kell lennie".
Szent-Iványi István, az SZDSZ európai parlamenti képviselője is azt hangsúlyozta a kiállítás megnyitóján, hogy összefogásra és együttműködésre van ma szüksége Magyarországnak. Mint mondta: Európát az tette sikeressé, hogy meg tudta találni a helyes egyensúlyt a versengés és az együttműködés között.
Magyarország szerves része az Európai Uniónak, s a problémáinkra, a válságból való kijutásra az unió segítségével tudunk megoldást találni - vélekedett az SZDSZ EP-listájának vezetője.
Fodor Gábor és Szent-iványi István ezt követően megnyitotta a 27 ország ezer arca elnevezésű fotókiállítást. Az SZDSZ elnöke hangsúlyozta: ez a kiállítás is arra hívja fel a figyelmet, hogy "mi, magyarok egy nemzethez tartozunk". Noha különbözőek vagyunk arc, kor, gondolkodás, felfogás tekintetében, de mégis csak van, ami összeköt minket, "ez pedig a magyarságunk" - mondta a liberális párt elnöke.
Forrás: MTI