Jól lehetett együttműködni Romániával
Nagyon jó volt az együttműködés a román hatóságokkal Magyarosi Árpád és Tóásó Előd ügyében - mondta Balázs Péter külügyminiszter a bolíviai kommandósakcióval kapcsolatban szerdán Budapesten az MTI kérdésére, miután tárgyalt román partnerével.
2009. április 29. szerda 22:34 - HírExtra
"Nagyon jó volt az együttműködés a román hatóságokkal. Valahogy úgy adódott, hogy mi voltunk közelebb az eseményhez" - hangsúlyozta Balázs Péter. A külügyminiszter hozzátette: a bolíviai eset először magyar ügynek tűnt, majd kiderült, hogy mindegyik érintett kettős, sőt hármas állampolgár volt.
Ilyenkor nem azt kell firtatni, hogy ki az illetékes, Magyarország cselekedett, és utána felvette a kapcsolatot a román hatóságokkal - fűzte hozzá.
Cristian Diaconescu ezzel kapcsolatban azt mondta: a román kormány mindent megtesz azért, hogy továbbra is stratégiai partnerség legyen a kérdésben a két ország között.
A szerdai megbeszélésen a két külügyminiszter tárgyalt a közös projektekről, valamint a transzeurópai infrastrukturális fejlesztésekről, így a vasútfejlesztésről is.
Áttekintették a Duna menti országok stratégiai együttműködését. Az első projekteket már akár a 2011-es magyar uniós elnökség idején meg tudják valósítani. Emellett a schengeni tapasztalatcseréről is szó volt a szerdai találkozón - húzta alá Cristian Diaconescu.
Beszéltek arról is, hogy mind a két ország fontosnak tartja az unió keleti partnerségi programját, Románia és Magyarország is nyitott arra, hogy regionális programokat indítson Szerbiával és Ukrajnával - tette hozzá.
Balázs Péter arról is beszélt, hogy az ősszel megtartják a következő román-magyar együttes kormányülést, ezt követően pedig a román miniszterelnök Magyarországra látogat.
Szeretnék új tartalommal megtölteni a román-magyar kisebbségi vegyesbizottságot. A testületnek azt a feladatot szánják, hogy az ősszel esedékes közös kormányülésig tekintse át a felmerülő kérdéseket, így például a kisebbségi oktatás vagy a sajtó ügyét - mondta a tárcavezető.
A romániai kisebbségek kulturális autonómiájával kapcsolatos kérdésre Cristian Diaconescu kiemelte: egyelőre nem tudja, mit tartalmaz majd a vonatkozó román jogszabály, és mikor fogadhatja azt el a törvényhozás.
Az MTI azon felvetésre, hogy Tőkés László EP-képviselő szerint egy titkos román kormányprogram alapján román állampolgárságú moldovaiakat telepítenének Székelyföldre, Balázs Péter azt mondta: "az erőinket arra kell koncentrálni, hogy a valódi problémákkal foglalkozzunk és ne különös hipotézisekkel". A román külügyminiszter nem kívánt válaszolni a kérdésre.
A két tárcavezető másodszor találkozott, először hétfőn tárgyaltak egymással az uniós külügyminiszterek luxemburgi megbeszélésén. Itt hívta meg Balázs Péter román partnerét Budapestre.
Forrás: MTI