Az arcmaszk nem véd a vírus ellen?
Alig látni olyan embert Mexikóvárosban, aki ne viselne arcmaszkot, a mexikói kormány szerint ugyanis ezzel hatékonyan megállítható a sertésinfluenza vírusának terjedése.
2009. május 1. péntek 08:13 - HírExtra
Az amerikai egészségügyi hatóság azonban úgy véli: a szájat és orrot takaró textildarab szinte semmit nem ér, sőt még káros is lehet.
Mexikó fővárosában eddig több millió maszkot osztottak szét a lakosoknak, ugyanakkor az amerikai hatóságok egyelőre nem kérnek az apró textildarabokból. Úgy vélik ugyanis, kevés a bizonyíték arra, hogy hatásosak lehetnek a sertésinfluenza terjedésének megállításában.
Sőt, néhány amerikai orvos egyenesen arra figyelmeztet, hogy az arcmaszkok károsak lehetnek, mivel az azokat viselők abban a hitben, hogy a maguk részéről mindent megtettek, hajlamosak figyelmen kívül hagyni a többi óvintézkedést: a tömegtől való tartózkodást és a gyakori kézmosást.
Mexikóvárosban a katonák ingyen osztogatják a maszkokat a metrómegállókban, az újságok címoldalairól pedig az olvasók megtudhatják, hogyan készíthetnek saját kezűleg arcmaszkot. Felipe Calderon mexikói elnök a hétvégén büszkén elmondta, hogy már több mint hatmillió maszkot osztott szét a kormány.
"Akkor kell viselni, amikor valaki kilép az utcára vagy olyan zárt helyen tartózkodik, ahol nagy a tömeg" - magyarázta Jose Angel Cordova egészségügyi miniszter, aki ugyanakkor beismerte, hogy a maszk pórusai túl nagyok, azzal nem lehet teljesen kiküszöbölni minden kockázatot.
Pszichológiai hatás
Az amerikai Centers for Disease and Prevention közleménye szerint nincs arra bizonyíték, hogy a maszkok hatékonyak, mivel a sertésinfluenza ugyanúgy cseppfertőzéssel terjed, mint a hagyományos influenza.
Szakértők azt mondják: azoknak, akik szoros kapcsolatba kerülnek sertésinfluenzás beteggel, nagy szűrőjű maszkot kell viselniük ahhoz, hogy elkerüljék a fertőzést. Ezeket a maszkokat egészségügyi szakemberek viselik, és ugyan jóval hatékonyabbak, mint a textilből készültek, de sokkal drágábbak is.
Egy kríziskommunikációs tanácsadóként dolgozó szakember ugyanakkor úgy véli: felesleges kritizálni a mexikói kormányt, mert a maszk viselésének lehetnek pszichológiai előnyei is. Peter Sandman az AP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: akkor sem butaság az arcmaszk viselésének ajánlása, ha az valójában nem is olyan hatékony a fertőzés terjedésének megállításában. A textildarab ugyanis az aggódókat megnyugtathatja, a nemtörődöm embereket pedig arra sarkallhatja, hogy komolyan vegyék a veszélyt.
Forrás: Inforadió