Megvalósult! Kifejlesztették a láthatatlan köpenyt!
Az amerikai Berkeley Laboratórium és a Kaliforniai Egyetem kifejlesztett egy olyan anyagot, amely már meglehetősen megközelíti a láthatatlanná tevő süveg fogalmát.
2009. május 9. szombat 14:50 - HírExtra
"A láthatatlanság problémájára új megoldást fejlesztettünk ki, amely dielektromos - áramot nem vezető - anyagokon alapszik" - magyarázta a kutatás vezetője, Xiang Zhang, aki a laboratórium és az egyetem munkatársa is egyben.
Zhang csapatának sikerült csak dielektromos anyagok segítségével kifejleszteni egy láthatatlanná tevő szőnyeget. Amennyiben alátesznek egy tárgyat, a szőnyeg felülete speciális nanostruktúrájának köszönhetően mégis teljesen simának tűnik - a tárgy így a szemlélők szeme előtt láthatatlan lesz.
A kutatócsoport kísérletei során egy 3,8 mikrométerszer négyszáz nanométeres felület esetében, infravörös fényben bebizonyította, hogy ez a megközelítés működik - tudósítanak a Nature Materials című szaklapban.
Az új láthatatlanná tevő köpeny felülete Zhang szerint a színtisztán dielektomos anyagokból álló összetétele és formatervezése következtében növelhető. Az anyagkutató abban is bízik, hogy ezzel a megközelítéssel és precízebb elkészítéssel megvalósítható a látható fény tartományában is "működő" anyag - így lehetővé téve az igazi, emberi szem által észlelhető láthatatlanságot.
A kétdimenziós szőnyeg sem végleges elgondolás. "Következő célunk, hogy mindhárom dimenzióban működő köpenyt hozzunk létre" - hangsúlyozza Zhang.
A kutató a dielektromosanyag-megközelítésben látja a reményt álmai megvalósulására. Az új felfedezés nem csak a láthatatlanságot hozza közelebb, hanem lehetővé teszi, hogy a fényt hasonlóképp más területeken is manipulálni lehessen - például nagyteljesítményű, újszerű mikroszkópok vagy gyorsabb számítógépek esetében.
Forrás: MTI