Háromezren a Szent István parkban
Mintegy háromezer ember részvételével tartottak tiltakozó megmozdulást a kirekesztés és a gyűlölet ellen szombat délután Budapest XIII. kerületében, a Szent István parkban.
2009. május 17. vasárnap 07:32 - HírExtra
A Magyar Demokratikus Charta és a Roma Polgárjogi Mozgalom közös rendezvényének kezdetén Hegedűs D. Géza színművész köszöntötte az ország különböző pontjairól érkezett résztvevőket, köztük több parlamenti politikust és kormánytagot.
A romák elleni támadások és a kirekesztő, antiszemita megnyilvánulások elleni tiltakozás kezdetén óriás kivetítőn video-összeállítást mutattak be a nagycsécsi, a tatárszentgyörgyi és a tiszalöki gyilkosságról, az áldozatok temetéséről.
Iványi Gábor metodista lelkész, a demonstrációt rendező szervezetek alapítója beszédében úgy fogalmazott: Magyarország helyzete már régóta nem belügy, és szégyen lenne, ha az ENSZ kéksisakos békefenntartóit kellene felkérni, védjék meg a faluvégi cigánytelepeket. Hisszük, hogy Magyarország közös hazánk, hisszük, hogy nem kirekesztő ország, mert közös a sorsunk, azonosak a jogainak - fogalmazott.
"Magyarországon nincs közös megegyezés a szélsőjobboldal fizikai és szellemi vandalizmusával szemben" - fogalmazott a megmozdulás főszervezője, hozzátéve, közös gondunkat a gazdasági válságot kihasználva újnyilas, holokauszttagadó, a legsötétebb korszakot idéző, masírozó bandák tartják rettegésben a vidéki cigányságot.
Iványi Gábor azt mondta, ma a világ két okból figyel Magyarországra: Overdose, a csodaló tündöklése miatt, illetve, hogy Magyarországon sorozattámadások történnek a cigányság ellen. Véleménye szerint: "nagyobb nemzeti gyász törne ránk a versenyló halála esetén, mint amiért a meggyilkolt roma honfitársak vesztesége felett éreztünk."
Mint megjegyezte: a XX. században Magyarországon születtek először zsidótörvények, és ebben a földrajzi térségben "a rasszizmus embergyilkos formái" egyedül Magyarországon jelentkeznek.
A volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő félelem és kirekesztés nélküli Magyarországot, igaz vezetőket és méltóságukat megőrizni képes polgárokat követelt.
Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke azt mondta: "a cigányellenességben nagykoalíció van", a baloldal és a liberális párt egyaránt cserbenhagyta a cigányságot, és minden veszély megvan arra, hogy megismétlődjön Magyarországon a két világháború közötti önpusztító politika.
A roma jogvédő szerint sem a bal-, sem a jobboldal nem adott tisztességes választ a romák társadalmi integrációjának kérdéseire, hagyták, hogy a szegénység etnicizálódjon, majd engedték, hogy összekössék a bűnözéssel, így rászabadították az országra a szélsőjobboldalt.
Roma évtizedről szóló "blablák" helyett komplex programok indítását követelte Horváth Aladár. Azt mondta, a hatalomnak szakítania kell azzal, hogy "hiteltelen, hozzá nem értő pártfunkcionáriusok szabotálják el a cigányság integrációját", és elősegítsék a faji és szociális elnyomást. Meggyőződése szerint a nemzet biztonságát nem a cigányság, hanem a cigányellenesség veszélyezteti.
"A hatalommal bírók nem védenek meg bennünket, magunkra maradtunk védtelenül" - jelentette ki Horváth Aladár, felszólítva a kormányt és a parlamenti politikusokat, hogy ne a cigánygyűlölet és a kirekesztettek sorsa iránti közömbösség legyen az egyetlen dolog, amiben egyetértenek, hanem fogjanak össze a jogállami normák visszaállításáért, a társadalomból kiszorult százezrek visszaillesztésének érdekében, különben Magyarország eltűnik az európai demokratikus országok térképéről.
Az antirasszista tüntetés részvevőihez több művész és közéleti személyiség videoüzenetben szólt, és levélben üdvözölte a kezdeményezést Bajnai Gordon miniszterelnök is. A rendezvényen megjelent Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke, Hiller István, oktatási miniszter, több parlamenti politikus és közéleti személyiség.
A megmozdulás előtt a Fidesz XIII. kerületi vezetői sajtótájékoztatót tartottak az antirasszista rendezvény helyszíne előtt, azt hangoztatva, hogy elutasítják a rasszizmust és a politikai haszonszerzést.
Spaller Endre XIII. kerületi Fidesz-frakcióvezető szerint, aki tenni akar a rasszizmus ellen, annak támogatnia kell a rendőrség megerősítését és a "három csapás" törvény bevezetését. Aki tenni akar a rasszizmus ellen az tegyen azért, hogy ebben az országban megszorító csomagok helyett gazdasági növekedés és munkahelyteremtés legyen - hangsúlyozta.
Teleki László, a romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott a helyszínen az MTI-nek azt mondta: Navracsics Tibor fideszes frakcióvezetőnek és más ellenzéki politikusnak is meg kellett volna jelennie a demonstráción, ha valóban elutasítják a cigányellenes megnyilvánulásokat.
Az összetartozás jegyében a résztvevők piros, fehér, zöld és kékszínű ernyőket emeltek a magasba, majd megfogták egymás kezét.
Az antirasszista demonstráción több roma művész, köztük a világhírű Snétberger Ferenc is fellépett. A gitárvirtuóz az MTI-nek azt mondta, hogy azért jött haza Magyarországra, mert szeretné kifejezni tiltakozását a cigányság elleni támadások miatt, és jelenlétével demonstrálni, hogy nem lehet a bűnt összekötni a cigánysággal.
Forrás: MTI