A hallgatókat felháborítja az új felsőoktatási törvény
Elfogadhatatlannak és felháborítónak tartja a felsőoktatási törvény tervezett módosítását és a benyújtás módját a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) - közölte Miskolczi Norbert, a szervezet elnöke kedden az MTI-vel.
2009. május 19. kedd 18:33 - HírExtra
A több szabad demokrata és szocialista képviselő által benyújtott indítványban egyebek mellett az államilag támogatott képzési idő módosítását kezdeményezik. A javaslatot Magyar Bálint és Sándor Klára (SZDSZ), valamint Szabó Zoltán és Magda Sándor (MSZP) képviselő jegyzi.
A tervezet indoklása szerint megalapozott az igény, hogy módosítsák azt a szabályozást, miszerint a képzési időn túlfutó hallgató után a felsőoktatási intézmény még legfeljebb két félévig normatív támogatásban részesül.
Ezzel egyidejűleg váljon egyértelművé, hogy a megnevezett kivételektől eltekintve - ha a hallgató rendelkezik a megfelelő támogatási idővel - csak az adott képzési időre biztosítható az állami támogatás az államilag támogatott képzésben - olvasható a javaslatban.
Rögzítenék, hogy az adott felsőfokú szakképzéshez, alap- és mesterképzéshez vagy doktori képzéshez rendelkezésre álló támogatási idő nem lehet hosszabb, mint a képzési idő. Ha a hallgató ez alatt nem tudja befejezni a tanulmányait, akkor azt költségtérítéses formában folytathatja. Kitérnek arra is: a kreditrendszerű képzésben meg kell különböztetni a képzési és a tanulmányi időt.
Miskolczi Norbert azt mondta, ettől nem lesz jobb a felsőoktatás minősége, még inkább pazarolnák viszont az adófizetők pénzét. Azt prognosztizálta, hogy nőni fog azoknak a fiataloknak a száma, akik a diploma megszerzése előtt elhagyják a felsőoktatási intézményeket. Megjegyezte: az államilag támogatott képzésről költségtérítéses képzésre kerülők így is nagy számban hagyják abba tanulmányaikat.
A HÖOK elnöke elfogadhatatlannak tartja az indítványt és felháborítónak nevezte, hogy azt önálló képviselői javaslatként nyújtották be, megkerülve a felsőoktatás hivatalos, szakmai fórumait.
Kitért arra is: Magda Sándor április 28-án még úgy nyilatkozott, hogy ez a módszer őt is felháborítja, majd ettől függetlenül május 4-én aláírt egy ilyen törvényjavaslatot.
A törvény, ha azt a parlament elfogadja, szeptember 1-jén lépne hatályba. Egy, a felsőoktatási törvény módosításáról szóló javaslatot hétfőn fogadott el a parlament. Eszerint a felsőoktatási intézmények szenátusainak kétharmados támogatásával a rektorhelyettes, a főigazgató és a dékán megbízatását második alkalommal is meg lehet hosszabbítani.
A javaslatot nem tartja időszerűnek és működőképesnek a kreditrendszer miatt a nagyobbik ellenzéki párt, a Fidesz sem.
Forrás: MTI