Megfelelő lesz e a felsőoktatási törvény a módosítás után?
A Fidesz szerint a felsőoktatási törvény módosítására tett szabad demokrata és szocialista javaslat a támogatott képzési idő megváltoztatásáról egy tíz évvel ezelőtti rendszerben esetleg működött volna, de ma a kreditrendszer idején nem.
2009. május 19. kedd 14:30 - HírExtra
A több szabad demokrata és szocialista képviselő által jegyzett indítványban egyebek között az államilag támogatott képzési idő módosítását kezdeményezik.
A javaslatot Magyar Bálint és Sándor Klára szabad demokrata, valamint Szabó Zoltán és Magda Sándor szocialista képviselők jegyzik.
A tervezet indoklásából kiderül: megalapozott az igény, hogy módosítsák azt a szabályozást, miszerint a képzési időn túlfutó hallgató után a felsőoktatási intézmény még legfeljebb két félévig normatív támogatásban részesül.
Ezzel egyidejűleg váljon egyértelművé, hogy a megnevezett kivételektől eltekintve – ha a hallgató rendelkezik a megfelelő támogatási idővel – csak az adott képzési idő időtartamában biztosítható az állami támogatás az államilag támogatott képzésben - olvasható a javaslatban.
Rögzítenék, hogy az adott felsőfokú szakképzéshez, alap- és mesterképzéshez vagy doktori képzéshez rendelkezésre álló támogatási idő nem lehet hosszabb mint a képzési idő.
Ha a hallgató a támogatási idő alatt nem tudja befejezni a tanulmányait, azt költségtérítéses formában folytathatja. Kitérnek arra is, hogy a kreditrendszerű képzésben meg kell különböztetni a képzési időt és a tanulmányi időt.
Pokorni Zoltán azt mondta, hogy mára "szétestek" az évfolyamok, kreditrendszer van. Az, amit a törvényjavaslatban indítványoznak, tíz évvel ezelőtt még esetleg működött volna, de ma már a kreditek világában semmiképpen.
Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője ennek kapcsán azt kérdezte: mit fog csinálni az a hallgató, aki orvosnak tanul, s esetleg családi okok miatt nem sikerül az anatómiavizsgája, ezért évet kell halasztania?
Fizesse meg az 1-3 millió forintos tandíjat? - kérdezte. Ez Magyar Bálint sem gondolhatja komolyan - fogalmazott.
A törvény, ha a parlament elfogadja, szeptember 1-én lépne hatályba.
Egy, a felsőoktatási törvény módosításáról szóló, szocialista javaslatot épp hétfőn fogadott el a parlament.
Eszerint a felsőoktatási intézmények szenátusainak kétharmados támogatásával a rektorhelyettes, a főigazgató és a dékán megbízatását második alkalommal is meg lehet hosszabbítani.
Forrás: MTI