A gazdagok is felkészültek a megszorításokra?
Nem Kelet-Európa és Latin-Amerika új demokráciái, hanem a gazdag nyugati országok, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia lakói számára bizonyulhat a legnehezebbnek az alkalmazkodás a pénzügyi válságot követő megszorításokhoz, áll a Financial Times keddi elemzésében.
2009. május 26. kedd 20:41 - HírExtra
Gideon Rachman, a londoni gazdasági napilap szemleírója felidézi, hogy több közép-európai országnak drasztikus intézkedéseket kellett hoznia a nehéz idők átvészelésére, mivel nincs meg az a lehetőségük - mint Amerikának vagy Nagy-Britanniának -, hogy hatalmas hitelfelvételekkel kerüljék el a fájdalmas kiadáscsökkentéseket.
Észtországban a közszféra béreit 10 százalékkal, Magyarországon a nyugdíjakat 8 százalékkal csökkentették, és felemelték a magyar nyugdíjkorhatárt. Ezeknek az országoknak a lakossága eddig "figyelemreméltó beletörődéssel" reagált minderre.
A mély recesszió természetesen nem marad politikai reakció nélkül, és a szélsőséges pártok megerősödhetnek, de jelen pillanatban a politika változatlanul stabil.
Dieter Helm, az oxfordi egyetem gazdaságtan-professzora azt mondta a Financial Timesnak: a jelenlegi válság alapvető oka a túlzott eladósodásra alapuló, fenntarthatatlan szintű fogyasztás, túl kevés beruházás és megtakarítás mellett. - Ha még többet próbálunk költeni, és egyre több hitelt veszünk fel, az életszínvonalra gyakorolt hatás arányosan annál nagyobb lesz - mondta Helm.
A professzor szerint Nagy-Britanniában a fenntartható fogyasztás szintje a 2006-2007-es csúcsnál akár 20 százalékkal is alacsonyabb lehet. Próbálja azonban valaki azt mondani a briteknek vagy az amerikaiaknak, hogy el kell fogadniuk életszínvonaluk 20 százalékos csökkenését. Lehet, hogy ezzel az argentinok vagy az észtek kibékülnének, de a londoniak és a New York-iak nem, áll a Financial Times írásában.
Forrás: MTI