Markó szerint megvan az egység
Erős és egységes ebben a pillanatban az erdélyi magyar politika - jelentette ki Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke azon a budapesti sajtótájékoztatón, amelyet Kelemen Hunorral, az RMDSZ ügyvezető elnökével együtt tartott csütörtökön.
2009. május 28. csütörtök 17:42 - HírExtra
Először fordul elő, hogy egyszerre tartanak azokban az országokban európai parlamenti (EP) választást, amelyekben EP-képviselői helyek megszerzésére esélyes magyar pártok is indulnak - mondta Markó Béla, hozzátéve: "közös célunk lehet, hogy minél erősebb magyar képviseletet küldjünk Brüsszelbe."
Erdélyben az összefogás gondolata jellemzi az EP-választási kampányt. Mint Markó Béla elmondta, az RMDSZ a szövetségen kívüli "leghitelesebb személlyel", Tőkés Lászlóval, és az ő szervezetével, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal fogott össze.
Az összefogás azért szükséges, mert "nem tehetjük kockára" a romániai magyarság brüsszeli képviseletét. Ahhoz, hogy a célként kitűzött három képviselői mandátum meglegyen, a romániai magyarságot jobban kell mozgósítani, nagyobb szavazási részvételre kell biztatni, mint a romániai átlag.
Kelemen Hunor, aki egyben a szövetség EP-választásának kampányfőnöke is, emlékeztetett arra, hogy Románia összesen 33 képviselőt küldhet az EP-be. A három képviselői helyhez számításaik szerint legalább nyolcszázalékos arányt kell elérni a június 7-i választáson a más szavazásokon szokásos 6,2-6,5 százalékkal szemben.
Ezért "a három képviselő már nagy győzelemnek lesz tekinthető" - tette hozzá.
A romániai állami alkalmazásban lévő magyar hivatalnokok elbocsátásáról és a brüsszeli célokról Kelemen Hunor elmondta, hogy az EP-nek már középtávon rendeznie kell az Európai Unió területén élő kisebbségek helyzetét, a tagállamokra kötelező érvényű szabályok kidolgozásával.
A magyar kormánytól azt várják, hogy "vesse föl élesen" a román állami hivatalokban az etnikai arányokat megváltoztató elbocsátások ügyét a kétoldalú, román-magyar találkozókon és nemzetközi fórumokon.
Markó Béla a Tőkés Lászlóval való együttműködésről elmondta, hogy az EP-választások után is folytatni kell az összefogás politikáját. Jó eredmény esetén ez erősödni fog, gyengébb szereplés után viszont ingatagabbá válhat az együttműködés. Közös feladatnak nevezte az RMDSZ elnöke, hogy az erdélyi magyar autonómiára vonatkozó, konkrét autonómia tervezeteket dolgozzanak ki.
Kérdésre Markó Béla elmondta, hogy a hivatalosan 2007-ben megszüntetett Magyar Állandó Értekezlet (Máért) hasznos intézmény volt. Az utolsó időszakában azonban nem működött jól a magyarországi két politikai pólus küzdelme miatt. Az RMDSZ elnöke szerint a felszámolás helyett inkább változtatásokat kellett volna végrehajtani a Máért-on.
Forrás: MTI