A HospInvest megbukott?
A hevesi megyegyűlés elnöke nem látja biztosítottnak, hogy a csőd közeli helyzetbe jutott HospInvest garantálni tudja az egri kórház zökkenőmentes működését, ezért a krízishelyzet megoldása érdekében a megyei önkormányzat megkezdi a tárgyalásokat az érintett partnerekkel, a HospInvesttel, az egri önkormányzattal, a hitelezői választmánnyal, a megyegyűlés Fidesz-frakciójával, illetve, a hatvani és gyöngyösi kórházakkal.
2009. május 29. péntek 21:57 - HírExtra
Sós Tamás (MSZP) erről pénteken tájékoztatta az MTI-t azt követően, hogy Hatvan szerződést bontott a HospInvesttel, illetve a gyöngyösi önkormányzat egyhavi haladékot adott a cégnek.
A lehetőségek és elvárások tisztázását követően a megyegyűlés MSZP-frakciója június 2-án megoldási javaslatot dolgoz ki, amit a bizottságok elnökeivel folytatott konzultációt követően beterjeszt a megyegyűlés június 26-i ülésére - tette hozzá.
A politikus kijelentette: világossá vált, hogy a HospInvest nem tudja teljesíteni a szerződésben foglalt fejlesztési kötelezettségeit. Ugyanakkor a megye vezetése az ellátási kötelezettségből fakadó felelősség tudatában nem várhatja meg, hogy visszafordíthatatlan folyamatok következzenek be a kórház működésében.
A vagyonkezelői szerződés felmondása önmagában még nem jelent megoldást, ezért szükséges a széles körű egyeztetés - mondta.
Ugyanakkor a szerződésbontás lehetősége is szerepel az alternatívák között; ebben az esetben a megye egy non-profit gazdasági társaságot alapíthatna az egri kórház működtetésére. Ugyancsak lehetséges a megyében működő kórházak, vagyis az egri, a hatvani, a gyöngyösi és a parádfürdői intézmények "holdingszerű" üzemeltetése - mondta Sós Tamás.
A továbbiakban felhívta a figyelmet arra, hogy a jövőt nem láthatták előre és 2008 tavaszán a lehető legjobb megoldásnak tűnt a HospInvesttel való szerződéskötés. Ugyanis a cég pályázatában hatmilliárd forint értékű fejlesztés megvalósítását vállalta.
Ennek kapcsán figyelmeztetett, hogy a jelenlegi helyzet kialakulásához hozzájárult a kórházi reform megtorpanása, a szektor finanszírozásának folyamatos csökkenése, a gazdasági válság hatása, majd az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank kiszállása a társaságból.
Nem utolsó sorban, a folyamatos politikai támadások ellehetetlenítették a szakmai működést és a "kórházvédők" ellenállása miatt a cégnek részben új szakmai gárdát kellett toboroznia - közölte.
Az MTI azon felvetésére, hogy fontolgatja-e távozását a közgyűlés éléről, vagy szóba jöhet-e a testület feloszlatása, úgy vélekedett, hogy ez nem a helyzet megoldását jelentené, hanem csak a krízis elodázását.
A minimum 6 hónapos kiesés a döntéshozatali folyamatban, valóban a kórház "bedőlését" okozhatná, illetve a megyei önkormányzat gazdálkodása is ellehetetlenülne. Továbbá, mintegy 50 millió forintnyi plusz kiadást jelente a megye önkormányzatának egy előre hozott választás. "Ahogy egy kapitány sem hagyja el a süllyedő hajót, úgy én sem tehetem meg, hogy ne vegyek részt aktívan a helyzet megoldásában" - mondta Sós Tamás.
A HospInvest Zrt. április 3-án jelentette be, hogy csődvédelmet kér, miután a CIB bank hiteltartozás fejében leemelt a számlájáról több mint egymilliárd forintot. A hevesi megyegyűlés áprilisban még július 31-ig adott haladékot a cégnek a csőd közeli helyzet megszüntetésére.
Forrás: MTI