16 helyi választás lesz vasárnap
Egy időközi országgyűlési képviselő-választást, hét időközi önkormányzati választást, valamint nyolc helyi népszavazást is tartanak a vasárnap esedékes európai parlamenti (EP) választással egy időben.
2009. június 5. péntek 20:55 - HírExtra
Pécsett, Baranya megye 3. számú országgyűlési egyéni választókerületében négy jelölt indul a parlamenti helyért. A választást azért kellett kiírni, mert a körzet korábbi képviselője, Toller László elvesztette mandátumát.
Baranya megye két másik településén, Magyaregregyen és Sumonyban polgármestert is választanak; előbbinél az önkormányzati vezető halála miatt, utóbbinál pedig azért, mert a képviselő-testület feloszlatta magát. Sumonyban így az öttagú testület tagjait is megválaszthatják a település lakói.
Lemondás miatt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sárospatakon és Tiszaújvárosban, a Pest megyei Üllőn, illetve Veszprém megyében, Várpalotán kell új önkormányzati képviselőket választani. Sárospatakon négy jelölt indul, rájuk 1037-an adhatják le voksaikat. Tiszaújváros 1334 választásra jogosult lakója hat jelölt közül választhat. Üllőn a 878 jogosult három jelöltre szavazhat.
A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Zemplénagárdon a polgármester lemondása miatt új önkormányzati vezetőt is választhatnak a helyiek. A posztért három független jelölt indul.
A polgármester-választáson az a jelölt nyer, aki a megjelent szavazók számától függetlenül akár csak eggyel is több szavazatot kap a riválisainál.
Az EP-választással egy időben hét helyi népszavazást is tartanak az országban. A Veszprém megyei Balatonfűzfőn arról dönthetnek, épüljön-e a település rendezési tervében foglaltaknak megfelelően a fűzfőgyártelepi városrészen növényi alapanyagot feldolgozó biofinomító, biogázüzem vagy biomassza-erőmű.
A Hajdú-Bihar megyei Bedőn és Körösszakálon arról döntenek, hogy a két község önkormányzata alakítson-e társult képviselő-testületet. Az országban egyedülálló társulási modell létrehozásával közös polgármesteri hivatal felállítását tervezik: az egymással nem szomszédos Körösszakál és Bedő község egy 1990-es jogszabály alapján hozna létre egy körjegyzőségnél lazább és ahhoz nem kötött társulást.
A Győr-Moson-Sopron megyei Ebergőc lakói arról szavaznak, épülhessen-e a település közigazgatási területén halotthamvasztó.
Az esztergomi választópolgárok arról dönthetnek, hogy az önkormányzat a városi holding részvényeinek meghatározott részét ingyenesen vagy rendkívül kedvezményesen átadja-e a helyi polgároknak.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gávavencsellőn arról voksolhatnak az érintettek, hogy Gávavencsellő Paszabcsúcs és Gávavencsellő Szabadságtelep lakott területrészeket Nyírtelekhez csatolják-e.
A fővárosban, a XVIII. kerületben arról lehet majd szavazni, hogy Pestszentlőrinc-Pestszentimre önkormányzata hozzon-e létre városőrséget.
A Tolna megyei Udvari lakói arról szavazhatnak, hogy Alsópél településrész tartozzon-e Sárszentlőrinc községhez.
A helyi népszavazás akkor érvényes, ha azon a választásra jogosultak több mint fele részt vesz, és érvényesen szavaz.
A választópolgárok ugyanazokban a szavazóhelyiségekben adhatják le voksaikat, mint az EP-választáson, csak több szavazócédulát kapnak, mint a többi településen.
Forrás: MTI