2024. november 22. - Cecília

Véletlenül gyilkolhat a rendőr

Az amerikai rendőrség által használt elektromos sokkoló gyakran szívmegállást, ezáltal pedig halált okoz.
2009. június 7. vasárnap 07:38 - HírExtra
Az amerikai filmekben gyakran láthatunk jeleneteket, amelyekben az intézkedő rendőrök lőfegyvert használnak. A statisztikák szerint a mindennapi valóság is megfelel a moziban bemutatott helyzeteknek. Az Egyesült Államokban sokan kritizálják a rendfenntartókat amiatt, hogy a hatósági intézkedések következtében akkor is emberek veszítik életüket, amikor arra nem is volna szükség.

A NASA egyik munkatársa dolgozta ki a Taser névre keresztelt kézifegyvert, amely revolverre emlékeztet, de nem lövedéket lő ki, hanem használatakor a célzott személyt olyan áramütés éri, amelynek következtében átmeneti idegi- és izombénulás lép fel nála, és az áldozat képtelenné válik az ellenállásra.

Az amerikai rendőrök évek óta alkalmazzák ezt az elektromos fegyvert. Különböző polgárjogi szervezetek, így az Amnesty International is fölhívta azonban a figyelmet arra, hogy a Taser alkalmazásával végzett intézkedések után nem ritka, hogy a letartóztatott személy holtan marad a helyszínen.

A rendőrorvosok nyilvántartásai szerint a bénító elektromos impulzusokat kibocsátó Taser bevezetése óta a letartóztatott személyek körében a hirtelen szívhalál előfordulása hatszorosára nőtt. Az első esetek után az orvosok azt gondolták, hogy az áramütés valószínűleg a szívkamra remegését, fibrillációját válthatja ki, ami a véráramlás megszűnésével jár.

A kutatóknak most sikerült 12, rendőri intézkedés után hirtelen életét vesztő, átlagosan 36 éves ember EKG-felvételét és boncolási jegyzőkönyvét összehasonlítani. Valamennyien negyedórán belül haltak meg azt követően, hogy Taser-áramütés érte őket.

Csupán egy esetben fordult elő, hogy a Taser alkalmazását követően az áldozat azonnal összeesett, mert a vért eredetileg ritmusosan pumpáló bal szívkamra remegni kezdett. A többiek szíve a legkülönbözőbb ritmuszavarokat mutatta. Közülük hat esetben az EKG szívmegállást jelzett. A boncolások kiderítették, hogy a rendőrökkel történő összecsapás előtt kilenc letartóztatott kábítószert fogyasztott, négyüknek pedig szívbetegsége is volt.
A vizsgálat eredményei szerint a Taser nem nevezhető veszélytelen rendőri védelmi eszköznek.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását