Enyhül a szlovák-magyar viszony?
Magyar és szlovák történészek közösen készítenek iskolai történelemkönyvet, amely a tervek szerint még ez év végén megjelenik.
2009. június 11. csütörtök 21:01 - HírExtra
Közös a múlt, közös a történelem, közös a jövő - hangoztatta a két politikus a rozsnyói városházán megrendezett tanácskozáson.
Kiss Péter úgy vélekedett: nemzeti hovatartozástól függetlenül sokan gondolják úgy, hogy mivel egymás mellett élünk, az együttműködésre kell helyezni a hangsúlyt, így érhetünk el közös sikereket. Dusan Caplovic kifejtette: olyan partnerségi modellt kell kialakítani, amely túlmutat a "nacionalista akadályokon".
A konferencián - amelyen számos magyar és szlovák történész vett részt - a szlovák miniszterelnök-helyettes arról szólt, hogy a történelem, a sors, a közös keresztény értékek egyaránt összekötik a két nemzetet, és nagyon gyakran a nemzeti kultúrát is. Mint mondta: ezek az értékek európaiak.
A közös történelmet objektíven feldolgozó könyvnek olyannak kell lennie, amely felhasználható a felnövekvő generáció képzésére - hangoztatta a szlovák politikus, hozzátéve: a kiadvány a sokszínűséget tükrözi majd. Bár közös a történelem, a nézetek több tekintetben nem fedik egymást. A történelem nemcsak a győztesek történelme, hanem a veszteseké is - tette hozzá, fontosnak minősítve a kölcsönös megértést és a kölcsönös megbocsátást. A két nép, a két nemzet, az összekötő történelem, a kultúra itt volt, itt van, s itt lesz - szögezte le a szlovák miniszterelnök-helyettes.
Kiss Péter a Jóakarat-játékokat hozta fel példaként beszédében. Megfogalmazása szerint a sportolók ezeken a játékokon a közös előrelépés, az együttműködés érdekében vetélkednek egymással. A tudományban is lehetséges ilyen együttműködés, s akkor miért ne volna lehetséges a közéletben és a politikában is? - tette fel a kérdést. Ehhez azonban sokak jóakarata kell - hangoztatta a társadalompolitikai miniszter, aki mindehhez hozzáfűzte: a munka, amelyet a két ország, történészeik elindítottak, biztosan hozzájárul ahhoz, hogy új fejezet nyíljon Magyarország és Szlovákia kapcsolatában.
A miniszter a közös történelemkönyvet szellemi alapkőletételnek nevezte. Mint mondta, a két népnek van már annyi tapasztalata, hogy az alapkőletételt hosszú évek, évtizedek építkezési munkája kövesse, "sok-sok évnek kell még eltelnie, hogy a májusfát ki lehessen tűzni".
Forrás: MTI