Viharkárból politika?
A Fidesz szerint a kormány az önkormányzatokra terheli a múlt vasárnapi szabolcsi viharkárok felmérési és helyreállítási feladatait, holott központilag kellene kezelni az ügyet - mondta Czomba Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője és Lipők Sándor, Kemecse polgármestere kedden Budapesten.
2009. június 16. kedd 12:47 - HírExtra
Lipők Sándor és Czomba Sándor sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a múlt vasárnapi vihar után egy héttel, most hétfőn megjelent kormányhatározat a kárfelmérés és a helyreállítás koordinációját, dokumentációját és teljes felelősségét az önkormányzatok "nyakába varrja", holott a településeknek erre nincs meg a megfelelő apparátusuk.
Czomba Sándor példaként Márokpapit hozta, ahol 226 ingatlanból 213 károsodott, a település apparátusa pedig egy polgármesterből és három ügyintézőből áll. Lipők Sándor pedig azt hangsúlyozta, hogy a határozatban a kormány olyan feladatokat ró az önkormányzatokra, így a kárfelmérést, amire nincs is jogosítványuk.
Azt várjuk, hogy a kormány "ne dobja a gyeplőt az önkormányzatok nyakába" - jelentette ki Czomba Sándor, aki szerint központilag kell kezelni az ügyet.
A fideszes politikus hangsúlyozta: bár a kormányszóvivő szerint a térség nem számít katasztrófa sújtotta övezetnek, az a 30 önkormányzat és 7000 lakástulajdonos és gazdálkodó, akinek egy év vagy egy élet munkáját tette tönkre egy fél óra alatt a vihar, valódi katasztrófaként éli meg a helyzetet.
Szerinte gyors segítségre lenne szükség, azonban - mint mondta - "egy hét után is csak a vakarózás megy minden szinten".
Czomba Sándor bizonytalannak nevezte a mezőgazdasági károk térítését. Utalt arra, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatósági Hivatal összesítése szerint 6 milliárd 124 millió forint kárt okozott a múlt vasárnapi vihar a térség 57 településén, ugyanakkor a kárenyhítési alapban csak ötmilliárd forint van, de ebből kellene az aszálykárokat is enyhíteni, így ez az összeg nem lesz elegendő. Hozzátette: ráadásul azoknak a gazdálkodóknak, akiknek most káruk keletkezett, háromnegyede nincs benne az alapban.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az ablakokban, melléképületekben, homlokzatokban, kiskertekben keletkezett károkat várhatóan senki nem fogja megtéríteni, pedig ez is jelentős összeg.
Jelezte: nem tettek le egy Nemzeti Kárenyhítési Alap létrehozásának javaslatáról, bár ezt a kormány elvetette. Mint mondta, a megyei szocialistákkal is egyeztettek ilyen alap gondolatáról és konszenzus mutatkozik az ügyben.
Forrás: MTI