Nem marad a világörökség része
Az UNESCO törölte az Elba-folyóvölgy drezdai szakaszát a kulturális világörökségek listájáról, mert rontani fogja a látképet az a híd, amely a szászországi főváros központjában épül.
2009. június 25. csütörtök 21:45 - HírExtra
Az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezetének Sevillában ülésező Világörökség Bizottsága (VÖB) csütörtökön döntött a kérdésről azután, hogy tavaly Drezda egy éves haladékot kapott a barokk belváros látképét romboló négysávos, 635 méteres híd építésének leállítására.
Ilyen döntést már másodszor hozott az UNESCO; előzőleg 2007-ben egy ománi természeti élőhely vesztette el a világörökség státust, mert az arab ország vezetése 90 százalékkal csökkentette a területét, hogy kitermelhesse az alatta rejtőző földgáz- és kőolajkészletet.
Az UNESCO a régóta húzódó hídügyben tavaly azt kérte a drezdai döntéshozóktól, hogy híd helyett alagúttal próbálják megoldani a városközpont közlekedési problémáját. "Ha nem áll le az építkezés, akkor egészen biztosan elvész a világörökség cím" - figyelmeztetett akkor Brigitte Ringbeck, aki megfigyelőként képviseli a Németországot a bizottságban.
A 160 millió eurós (37 milliárd forint) Waldschlösschen-híd projekt kivitelezése 2007 novemberében kezdődött, de a kérdés már a 19. század vége óta napirenden van, csak éppen mindig megakadályozta valami.
Az "Elba menti Firenze" látképét 2004-ben nyilvánította az UNESCO a világörökség részévé. A híd felépítéséről hozott döntés után a VÖB 2006-ban áttette a drezdai folyóvölgyet a veszélyeztetett kulturális örökségek listájára, és haladékot adott a kérdés rendezésére.
A világörökségek listáján 678 kulturális, 174 természeti nevezetesség és 25 vegyes jellegű helyszín szerepel. Magyar helyszínből nyolc van a listán, hét kulturális és egy természeti. A jövő keddig tartó sevillai tanácskozáson a VÖB tagjai 27 új helyszín jelölésről döntenek.
A testület csütörtökön úgy határozott, hogy Bakut leveszi a veszélyeztetett kulturális örökségek listájáról, mert jól haladnak az állagmegőrzési munkálatok az azeri főváros óvárosában, amely a 2000 novemberi földrengésben súlyos károkat szenvedett.
Forrás: MTI