Kökény szerint lehet, hogy lesz ülés
A bizottsági képviselők egyötödének, miniszteri meghallgatás esetén pedig kétötödének kell írásban kezdeményeznie, hogy rendkívüli bizottsági ülés legyen.
2009. július 3. péntek 17:31 - HírExtra
Mikola István sajtótájékoztatóján azt mondta, a Fidesz az egészségügyi bizottság összehívását kezdeményezi a targonca alá szorult férfi mentése ügyében. A politikus közölte: szeretnék meghallgatni a szakminisztert, a tisztiorvosi szolgálat és az egészségbiztosítási felügyelet vezetőjét, valamint az érintett kórházak felelős irányítóit. A baji férfi munkahelyén szorult egy targonca alá és sajtóértesülések szerint több kórház sem akarta fogadni. A férfi életét vesztette.
Hangsúlyozta: azt várják majd az egészségügyi bizottságban, hogy a felelős vezetők írásban nyilatkozzanak a történtekről, és azt szóban fogalmazzák meg a testület ülésén. Kérdésre válaszolva Mikola István közölte, "gyanítani lehet, hogy rendszerszintű hibákra utal (ez az eset)".
Kökény Mihály az MTI-nek elmondta: ő is tájékozódott a konkrét eset kapcsán, és kiderült, hogy a sérült műszaki mentése sokáig tartott, de mire a férfi szállítható állapotba került, már tudták a mentők, melyik kórházba kell szállítani. "Az ellátásban nem okozott késedelmet". Hogy szervezési hiányosság volt-e, azt nehéz megmondani - tette hozzá.
A szocialista politikus megjegyezte: "nem tartja szerencsésnek", ha egy szakmai problémát politikai testületben próbálnak megvitatni, mert ez az egészségügyben már amúgy is tapasztalt átpolitizáltságot tartja fenn, erősíti. Kökény Mihály emlékeztetett arra, hogy a Fidesz-kormány alatt is voltak mentésirányítási problémák.
Túri Péter, a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója pénteken azt közölte az MTI-vel, hogy sem a telefonálás, sem a szervezés nem okozott időveszteséget annak a baji férfinak a mentésekor, aki szerdán szorult a munkahelyén egy targonca alá: a mentőhelikopter nem körözött a beteggel a levegőben kórházról kórházra.
Az ÁNTSZ is megerősítette ezt az információt. A légi mentők közleményükben azt írják: "Időbe telt, míg a baji férfit kiszabadították a targonca alól, és az is, míg a helyszínen a legsürgősebb ellátásokat megkapta. A fogadó kórház keresése a betegellátás alatt zajlott, s a helybiztosítást az Országos Mentőszolgálat szolgálatvezető főorvosa végezte.
Ennek megfelelően sem a telefonálás, sem a szervezés nem okozott időveszteséget, a mentőhelikopter nem körözött a beteggel a levegőben kórházról kórházra, mint ahogy az sem fedi a valóságot, hogy tehetetlenül a földön álltak volna a kollégáink. Mire a beteg állapotát stabilizálták, és fel tudtak vele szállni, addigra ismert volt a végleges fogadó kórház."
Csaba Károly, az ÁNTSZ Közép-Magyarországi Regionális Intézetének tiszti főorvosa közölte, hogy a férfit sajnos nem lehetett volna megmenteni, mert az élettel összeegyeztethetetlen sérülései voltak. Amikor a mentőhelikopter megérkezett, a férfi a helikopterből való kiemelésekor gyakorlatilag halott volt. Az életesélyei olyanok voltak, mintha a felső testére esik rá a targonca. Ezt nem lehet túlélni - tette hozzá.
Forrás: MTI