Nemzetközi segítséggel a nyelvtörvény ellen
A szlovák nyelvtörvény miatt az Országgyűlés elnöke felveszi a kapcsolatot szlovák partnerével, emellett a kormánnyal együtt több nemzetközi szervezethez is fordul a kifogásolt jogszabály miatt.
2009. július 15. szerda 16:08 - HírExtra
A kormánypárti politikus a jogszabály miatt tartott négypárti egyeztetés után azt mondta, a parlamenti pártok kinyilvánították együttműködési készségüket, ezért ki-ki a saját partnerszervezetével felveszi a kapcsolatot. Hozzátette: Szili Katalin házelnök megkeresi a szlovák parlament elnökét.
Kozma József elmondta, a nemzetközi szervezetek azért vannak, mert ha valaki önmagától eltér az európai normáktól, akkor ezektől a szervezetektől megkaphatja a támogatást ahhoz, hogy visszataláljon azokhoz. Közölte, a házelnököt felkérték arra, hogy a kormánnyal együtt forduljon a velencei bizottsághoz, az EBESZ-hez, az Európa Tanácshoz és az Európai Parlamenthez.
Az MSZP-s képviselő szerint a törvény elfogadása az európai normák tragikus félreértésén alapul, azzal "kisiklott az európaiság".
Az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke azt mondta, a törvény szeptember elsejétől nehezebb helyzetbe hozza a szlovákiai magyarságot, mint amilyen helyzetben most is van. Nem lehetünk elégedettek a mostani helyzettel sem, de megengedhetetlennek tartjuk, hogy ez a helyzet tovább romoljon - hangsúlyozta Kozma József.
A szlovák nyelvtörvényről folytatott szerdai négypárti egyeztetés után Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke elmondta, nemzetközi fórumokon is egyeztet és lépéseket tesz a következő hetekben annak érdekében, hogy a jogszabály diszkriminatív rendelkezéseit visszavonják.
A találkozón az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és a KDNP országgyűlési frakciójának képviselője megfogalmazott egy nyilatkozattervezetet, mely szerint a törvényhozók által szentesített emberi jogi jogsértés a június 30-án elfogadott szlovák államnyelvtörvény módosítása.
A magyar parlamenti pártok - a dokumentum szerint - felhívják a szlovák parlamenti pártokat, hogy vonják vissza a nyelvtörvényben foglalt diszkriminatív rendelkezéseket, azok ugyanis ellentétesek az európai kisebbségi jogokkal, az Európai Unió szellemiségével, valamint a meglévő emberi jogi egyezményekkel és a józan ésszel.
A nyilatkozattervezet - amelyet a következő napokban írnak majd alá - rögzíti: a szlovák nyelvtörvény módosításait, amelyek példátlanul szankcionálják a szlovákiai magyar kisebbséget, összeegyeztethetetlennek tartják a magyar-szlovák alapszerződéssel és egyéb nemzetközi egyezményekkel.
Az egyeztetés az SZDSZ-es Kóka János kezdeményezésére jött létre.
A szeptember elsején hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény a többi között arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él. Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet, vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, akár ötezer eurós pénzbüntetést kaphat.
Forrás: MTI