A váltás gatyára várnak az űrben
Türelmetlenül várják a Nemzetközi Űrállomás (ISS) lakói az Endeavour űrrepülőgépet, amely hatodszori nekifutásra indult útnak csütörtökre virradóra.
2009. július 16. csütörtök 21:25 - HírExtra
A sikeres startnak legjobban a japán Vakata Koicsi örül, aki a hónap végén visszaindul a Földre. Vakata márciusban indult a világűrbe, és már egy hónapja "túlórázik", az Endeavour indítását ugyanis eredetileg június 13-ra tervezték.
Más űrhajósnak is nyomós oka van a türelmetlenségre. Az űrsikló ugyanis a legénységen és a berendezéseken kívül ruhaneműt is szállít az űrállomásra az amerikai legénységnek. Az űrrepülőgép késlekedése miatt az asztronauták kénytelenek voltak orosz kollégáikhoz - Gennagyij Padalkához és Roman Romanyenkóhoz - fordulni, akik készségesen megosztották velük ruhatárukat.
"Az ISS-programban részt vevő asztronautáknak csak a NASA szállít ruha- és fehérneműt, és csakis az űrsiklókon" - mondta el Alekszandr Jarov, az űrhajósok "főszabója". A NASA már nem rendel attól az orosz cégtől, amely a rendszeresen közlekedő Progressz teherűrhajók segítségével látja el a legénységet, így az amerikai űrhajósok ruhatárának kiegészítése az űrrepülőgépek ingadozó menetrendjétől függ.
Az előírás szerint az orosz űrhajósoknak háromnaponta jár egy eldobható fehérnemű, de kisebb megterhelés esetén ritkábban is válthatnak alsót.
Az amerikaiak hagyományos üzletekben vásárolnak ruhaneműt és higiéniai cikkeket az űrhajósaik számára, míg az oroszok speciálisan erre a célra tervezett ruhákat és kiegészítőket rendelnek, amelyek előállításakor maximálisan figyelembe veszik az emberi szervezet sajátosságait. Indulás előtt az űrhajósok saját maguk választják ki és rendelik meg a trikókat és kezeslábasokat szín és modell szerint.
A külföldi asztronautáknak tetszenek az orosz űrruhák. Annak idején Claudie André-Deshays (férjezett nevén Claudie Haigneré) francia űrhajósnő azt mondta, hogy egyetlen párizsi szalonban sem látott olyan kényelmes alsóneműt, mint amilyet Oroszországban készítettek a számára. A belga Frank De Winne, aki jelenleg is az űrállomáson dolgozik, első repülése után úgy beleszeretett kozmikus kezeslábasába, hogy később azt viselte minden földi fogadáson is.
Forrás: MTI