A közszolgálatiság még nem az igazi
A közszolgálatiság elve nehezen érvényesült az elmúlt húsz esztendőben a Kárpát-medencében, ebben a pártpolitikai érdekek és a kereskedelmi média szempontjai egyaránt közrejátszottak.
2009. július 18. szombat 08:10 - HírExtra
Belénessy Csaba, az MTI stratégiai alelnöke leszögezte: annyiban megvalósult a sajtószabadság az elmúlt húsz évben a volt kommunista országokban, hogy ma már semmit sem lehet eltitkolni, és ebben az internet is sokat segít. A sajtótisztesség ügyében azonban még sok a tennivaló - fűzte hozzá.
Belénessy Csaba rámutatott arra, milyen korlátozó ereje van a politikai befolyásnak és a gazdasági érdeknek, és ez közvetett módon a közszolgálatban is érvényesül. Szerinte a határon túli magyarok témája nem vált szerves részévé a magyarországi tájékoztatásnak. Hiányosságként említette, hogy a rendszerváltozás után nem történt meg a sajtó munkatársainak átvilágítása.
Belénessy Csaba kifejtette: a hírügynökségek - így az MTI is - válságban vannak, ez nem tartalmi, hanem értékesítési válság, mert az internetes világ elterjedése az ingyenes, de nem hitelesített információkat részesíti előnyben.
Antal Zsolt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója felvázolta azokat a nehézségeket, amelyekkel a rendszerváltás után a magyarországi közszolgálati tájékoztatásnak szembe kellett néznie. Az okok között a kereskedelmi modell meghonosodását említette. A tájékoztatás függetlenségét, a közszolgálati médiát ugyanakkor szerinte tönkretették a pártpolitikai megfontolások, és ez a határon túli magyar médiára is hatással volt. A közmédia a mindenkori politika gumicsontja lett - állapította meg az előadó.
Pataky István, a Magyar Nemzet külpolitikai rovatvezető-helyettese azt hangsúlyozta, hogy a határon túli magyar kérdésekkel Magyarországon a balliberálisnak nevezett sajtó szinte alig foglalkozik, de a jobboldali sajtóban is vannak hiányosságok a téma kezelésében. Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője is úgy vélekedett: alapdolgokat sem tudunk arról, hogy ez a nemzet hol, hogyan, milyen környezetben létezik.
Szalai Annamária, az ORTT tagja a közszolgálati média folyamatosan romló minőségéről beszélt, hangsúlyozva, hogy szerinte a vezető médiumok nem teszik lehetővé a tájékozódást. A kereskedelmi médiában viszont hatalmas mennyiségű információ jelenik meg, amellyel nem sokat lehet kezdeni.
Forrás: MTI