Óriási kalmárok a parton
Óriási Humboldt-kalmárok bukkantak fel Dél-Kalifornia partjainál. A strandokra számos elpusztult állat tetemét sodorta már ki a víz.
2009. július 21. kedd 09:29 - HírExtra
A puhatestűek eredetileg Dél- és Közép-Amerika magasságában, a tenger hűvös mélyének sötétjében élnek.
A San Diegó-i búvárok minduntalan panaszkodnak arra, hogy a negyvenöt kilogramm súlyú és másfél-két méteresre is megnövő állatok megtámadják őket. Az tény, hogy béketűrőnek nem éppen lehet nevezni a húsevő, olykor akár ezres csapatokban vadászó kalmárokat.
A Humboldt-kalmár (Dosidicus gigas) főképpen sötétben tevékeny, vörös színét villámgyorsan fehérre képes változtatni. Pengeéles, igen kemény csőre biztos halált jelent zsákmányának.
A búvárok közül sokan már nem merészkednek ki a megszokott vizekre. Néhányuk arról számolt be, hogy az akár óránkénti 25 kilométeres sebességgel úszó kalmárok megtámadták őket. Az úszóknak és szörfösöknek azonban nincs mitől félniük, mivel a ragadozók nem merészkednek a sekély vizekbe - írta a Der Spiegel című német lap internetes kiadása (www.spiegel.de).
A kutatók nem tudják, hogy mi válthatta ki az állatok tömeges vándorlását. Lehetséges, hogy zsákmányukat - főleg halakat - követve jutottak el új területükre. Az utóbbi években - például 2002-ben és 2005-ben - is volt példa nagyobb invázióra. Egyes tudósok azonban azt sem tartják kizártnak, hogy a kalmárok időközben állandó jelleggel megtelepedtek a dél-kaliforniai partok előtt.
Forrás: MTI