Mégis érdekli az EU-t a nyelvtörvény?
Szeptemberben Magyarországra látogat az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa a szlovákiai nyelvtörvény ügyében, Knut Vollebaek ajánlásokat is készít majd a jogszabállyal kapcsolatban.
2009. július 22. szerda 18:55 - HírExtra
A szlovák és a magyar érvek megismerése után a főbiztos ajánlásokat fogalmaz meg az államnyelvtörvénnyel kapcsolatban - írta az MTI-hez eljuttatott közleményében Mátrai Zsuzsanna.
A szerdai megbeszélésen megállapodtak abban is, hogy Knut Vollebaek szeptember 15-én Budapestre látogat, ahol tárgyal Balázs Péter külügyminiszterrel - fűzte hozzá.
A hágai találkozón a Külügyminisztérium és az Országgyűlés külügyi hivatalának képviselői vettek részt.
A felek egyetértettek abban, hogy a mostani találkozó egy folyamat első állomása. A cél az, hogy az EBESZ, Magyarország és Szlovákia között háromoldalú konzultációs folyamat alakuljon ki, amely figyelemmel kísérheti a szlovák államnyelvtörvény, valamint leendő végrehajtási rendeleteinek további sorsát és ezek társadalmi hatásait - hangsúlyozta a szóvivő.
A megbeszélésen a főbiztos megfogalmazta jogi és politikai értékelését a jogszabályról, csakúgy, mint parlamenti jóváhagyásának körülményeiről, és a törvény számára elfogadható és problémás elemeiről. A főbiztos kérésének megfelelően azonban a konzultációk egyelőre nem nyilvánosak. Knut Vollebaek kedden a szlovák delegációtól is azt kérte, hogy ne beszéljenek még a találkozóról - tette hozzá.
Balázs Péter kedden jelentette be, hogy a magyar delegáció utazik szerdán Hágába. A külügyminiszter akkor arról is beszélt, hogy eredetileg a szlovákokkal együtt tárgyaltak volna a főbiztossal, aztán "egy furcsa cselt alkalmazva", a szlovákok egy nappal a magyarok előtt keresték fel Knut Vollebaeket.
A szlovák külügyminiszter nyilatkozott is a találkozó után. Miroslav Lajcák keddi sajtóértekezletén arról beszélt, hogy az EBESZ kisebbségügyi főbiztosa szerint a módosított szlovák államnyelvtörvény összhangban van az európai jogrenddel, a törvény által követett célok jogosak, s a bírságok is összhangban vannak az európai normákkal. Balázs Péter erre reagálva úgy fogalmazott, "lehet, hogy nagyon egyoldalú volt" a keddi találkozó utáni szlovák nyilatkozat.
A szeptember elsején hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény a többi között arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él. Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet, vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, akár ötezer eurós pénzbírsággal büntetik.
Forrás: MTI