"Mindenki a képviselőkbe törli a lábát"
Egyetlenegy képviselő maradt mára a Parlamentben, aki már az előző rendszer törvényhozásában is részt vett. Filló Pál szocialista képviselő óriási dologként élte meg a rendszerváltást, de úgy véli, mostanra visszatértünk a megmondó emberek világába.
2009. július 27. hétfő 07:55 - Nagy András
2006, Balatonőszöd. Ön igen kritikus hangon bírálta az ominózus Gyurcsány-beszédben elhangzottakat. Mit gondol, akkor még elkerülhető lett volna a baloldal hitelvesztése?
Azt hiszem, nem. És szeretném hozzátenni, hogy ha 2006-ban Orbánék nyerik meg azt a választást, akkor ma ők lennének a mi helyünkben, hiszen még nálunk is többet ígértek. Higgye el, nagyon őszintén mondom a következőket: parlamenti képviselőként én és nem csak én, hanem az MSZP-frakció 85-90 százaléka nem volt tisztában az ország valós helyzetével. Ha tudtuk volna, biztosan nem engedtük volna ígéretháborúba a mieinket. Nekem személy szerint borzasztó nagy traumát jelentett, hogy mindent vissza kellett csinálni.
Milyen a viszonya a jelenlegi kormányzattal? Elég szociálisnak ítéli a Bajnai-féle válságkezelést?
Tudja az a szomorú, hogy a történet ma nem arról, mit akar szociálisan az ember, és ez a kormányra is igaz. Mi most kényszerhelyzet vagyunk, de azzal a következő kormánynak is meg kell birkóznia, hogy miként lehet igazságosabbá tenni a rendszert. Sajnos pont az én területem az, amelyikben jót mondani ma nem nagyon lehet, de csinálom, mert hiszek benne, hogy jó irányba megyünk, például az Út a munkába programmal vagy a szociális ellátórendszer átalakításával.
Az MSZP-ben ma nagyon sokan egyfajta baloldali fordulatot sürgetnek. Megkérdik Öntől, az öreg motorostól, hogyan nézzen ki ez?
Nézze, nem mondhatnám, hogy túlzásba vinnék… Sajnos az MSZP-ben már rég csak azok tudnak érvényesülni, akik olcsó háttéralkuk mentén haladnak előre. Én soha nem voltam hajlandó ilyen alkukba belemenni, s ez meg is látszott a különböző választási listákon való helyezéseimen. Ettől függetlenül én is úgy gondolom, hogy váltania kell az MSZP-nek.
Van még idő rá, hogy az MSZP összerakjon egy épkézláb programot?
Hogyne. Egy programot nagyon rövid idő alatt össze lehet rakni, de látni kell, hogy a baloldal a válság miatt nagy bajban van nemcsak itthon, hanem egész Európában.
Miközben a szociáldemokrácia általános zavarban van, a jobboldal eredményesen csen el tőle baloldali jelszavakat, sőt akár komplett programelemeket, gondoljunk csak itthon a Fideszre, amely a szociális népszavazással, vagy a visszaállamosítást szorgalmazó skandalumaival sok embert integrált a szavazótáborába.
Ebben teljesen egyetértek. A
Fidesz az elmúlt években folyamatosan balról előzött minket, és ma sem lehet azt mondani rá, hogy jobboldali politikát folytat. Nagyon ügyesen épít részben a nosztalgiára, részben pedig a baloldali hagyományokra. Más kérdés, hogy könnyű helyzetben vannak, mert nincsenek hatalomban. Kormányra kerülve többé nem csinálhatják azt, mint most. Nekünk pedig már 2014-re kell koncentrálnunk.
Gazsó Ferenc, az MSZP társadalompolitikai tagozatának tiszteletbeli elnöke nyilatkozta nemrég, hogy „a neoliberálisok egy szűk évtized alatt kiszorították a pártból a baloldali szocialista elképzeléseket. Nem hiszem, hogy a közeli jövőben bármilyen komolyabb, az MSZP sorsát illetően, pozitív fordulatra lehetne számítani”. Egyetért?
A nyilatkozat második felével nem. Úgy gondolom, hogy az MSZP-ben benne van egy baloldali fordulat, és azt hiszem, ma már azok is rádöbbentek erre, akik az úgymond liberális vonalat vitték a pártban.
De ha jól értem, azzal egyetért, hogy a szociálliberálisok kiszorították a szociáldemokratákat az MSZP-ből.
Igen, ezzel teljesen egyetértek. Ám hozzáteszem, ez a koalíció bűne is, nem csupán a párté, hiszen az elmúlt években a Szabad Demokraták elég keményen képviselték a liberális eszméket.
Tudja, ez jó. Az SZDSZ ugyanis épp azzal ostorozza magát, hogy a kormányon eltöltött évek alatt szinte semmit nem tudott megvalósítani az elképzeléseiből.
Nekem erről egy kicsit más a véleményem. Kicsit sok „döntse el a piac” című történettel szembesültem az utóbbi években. És ez meg is látszik. Szerintem a hitelvesztésünknek a jó részét ezeknek az intézkedéseknek, no meg a kormányzati kapkodásnak köszönhetjük. Hát, most lesz időnk gondolkodni…