2024. november 22. - Cecília

Mikor szűnik meg egy polgármester tisztsége?

Fegyelmi vétséget követ el a polgármester, ha tisztségéből, illetve foglalkoztatási jogviszonyából eredő kötelezettségét vétkesen megszegi. A polgármester sorozatos törvénysértő tevékenysége, mulasztása miatt a képviselő-testület a bíróságtól kérheti a polgármester tisztségének megszüntetését.
2009. július 27. hétfő 16:25 - HírExtra
A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) szerint az önkormányzati feladat- és hatáskörök a képviselő-testületet illetik meg, a képviselő-testületet a polgármester képviseli. A települési képviselő a település egészéért vállalt felelősséggel képviseli a választóinak az érdekeit, a polgármester munkáltatói jogait a képviselő-testület gyakorolja. Az Ötv. indoklása szerint a helyi önkormányzás zavartalanságának fenntartása, feltételeinek biztosítása a helyi képviselőtestületnek és a polgármesternek egyaránt alkotmányos kötelessége.

A polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény szerint fegyelmi vétséget követ el a polgármester, ha tisztségéből, illetve foglalkoztatási jogviszonyából eredő kötelezettségét vétkesen megszegi. A polgármesterrel szemben kiszabható fegyelmi büntetés lehet megrovás, meghatározott kedvezmények és juttatások csökkentése, illetőleg megvonása, valamint illetményének, tiszteletdíjának legfeljebb 20 százalékkal történő csökkentése.

A polgármester ellen a fegyelmi eljárást a képviselő-testület rendeli el, a képviselő-testület tagjának, bizottságának vagy a közigazgatási hivatalnak a kezdeményezésére. A fegyelmi eljárás során vizsgálatot kell tartani, erre a képviselő-testület tagjai közül háromtagú vizsgálóbizottságot kell megbízni. A száznál kevesebb lakosú községekben a fegyelmi vizsgálatot a képviselő-testület folytatja le.

A vizsgálóbizottságnak a megbízását követő 30 napon belül le kell folytatnia a vizsgálatot, ennek keretében meg kell hallgatnia a polgármestert. A vizsgálóbizottság a vizsgálat lezárását követő nyolc napon belül elkészíti a jelentését és a vizsgálóbizottság elnöke a jelentés elkészítését követő 15 napon belüli időpontra - a jelentés egyidejű megküldésével - összehívja a képviselő-testület ülését, amelyen érdemben döntenek a polgármester fegyelmi ügyében.

A törvény szerint a polgármester foglalkoztatási jogviszonyát a fegyelmi eljárás ideje alatt fel lehet függeszteni. A felfüggesztő határozat ellen a polgármester 8 napon belül eljárást kezdeményezhet a megyei (fővárosi) bíróságnál, a bíróság pedig 8 napon belül dönt a felfüggesztés fenntartásáról vagy megszüntetéséről. A bírósági határozat ellen külön fellebbezésnek nincs helye.

A polgármester a tisztségéből eredő kötelezettségének vétkes megszegésével okozott kárért anyagi felelősséggel tartozik: szándékos károkozás esetén a teljes kárt köteles megtéríteni, gondatlan károkozás esetén egyhavi illetménye, illetőleg tiszteletdíja erejéig felel.

A fegyelminél súlyosabb szankció a polgármesteri tisztség megszüntetése. Az Ötv. szerint a polgármester sorozatos törvénysértő tevékenysége, mulasztása miatt, továbbá vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége szándékos elmulasztása vagy a valóságnak nem megfelelő teljesítése esetén a képviselő-testület - minősített többséggel, vagyis a megválasztott képviselők több, mint felének igen szavazatával hozott határozata alapján - keresetet nyújthat be a bírósághoz a polgármester tisztségének megszüntetése érdekében. Egyidejűleg kérheti a polgármesternek e tisztségéből történő felfüggesztését is. A bíróság a keresetet soron kívül bírálja el.

A törvény nem definiálja a sorozatos törvénysértő tevékenység, mulasztás fogalmát, a Legfelsőbb Bíróság gyakorlata azonban iránymutató. Egyik ítéletében a Legfelsőbb Bíróság elvi éllel mutatott rá arra, hogy az önkormányzati jogok védelme érdekében a bíróságnak meg kell szüntetnie az olyan polgármester tisztségét, aki az önkormányzati feladat- és hatásköröket ellátó képviselő-testület határozataival szembehelyezkedve végzi tevékenységét, és nem képes a testülettel együttműködni. Ez olyan sorozatos törvénysértés, mulasztás, amely megalapozza a tisztség megszüntetését.

Az Ötv. szerint a képviselő-testület a megbízatásának lejárta előtt név szerinti szavazással, minősített többségű döntéssel kimondhatja a feloszlását. A képviselő-testület az új képviselő-testület alakuló üléséig, a polgármester az új polgármester megválasztásáig ellátja feladatát, gyakorolja hatáskörét. A képviselőtestület feloszlása nem mondható ki a választást követő 6 hónapon belül, illetve az általános önkormányzati választásokat megelőző év októberétől.

Az utóbbi időkben Fóton és Vácon került szembe egymással polgármester és képviselő-testület.

A váci képviselő-testület július 9-én felfüggesztette tisztségéből és fegyelmit indított Bóth János MSZP-s polgármester ellen. Július 22-én pedig ismét fegyelmi eljárást indított ellene a testület, arra hivatkozva, hogy munkája kapcsán újabb szabálytalanságokra derült fény.

A fóti képviselők többsége július 15-én szavazta meg, hogy induljon fegyelmi eljárás Mádly Zsolt (Fidesz-KDNP) polgármester ellen, múlt pénteken pedig úgy döntött, hogy a fegyelmi eljárás végéig - legfeljebb 30 napra - felfüggeszti a munkavégzés alól. Mádly Zsolt tudatta: nem fogadja el az ellene indított fegyelmi eljárásról, illetve a munkájából való felfüggesztésről szóló többségi testületi határozatot.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását